مقالات

آینه بغل خودرو

آینه تاشو

آینه‌های خودرو به ویژه آینه‌های جانبی یا آینه بغل تأثیر بسیار زیادی بر گسترش میدان دید راننده نسبت به محیط اطراف و در نتیجه کاهش خطر تصادف با ماشین‌های عبوری یا هر نوع مانع دیگر را دارند. این شیشه‌های جیوه‌اندود شده، در قالب و اشکال و اقسام مختلفی روی بدنه اتومبیل نصب می‌شوند که البته علی‌رغم ظاهر متفاوت قاب‌های آن‌ها، اساساً تفاوت بنیادی میان انواع آینه‌های خودروهای گوناگون وجود ندارد.

آینه‌های جانبی در گذشته در دو طرف درب موتور و روی ناحیه فوقانی گلگیرهای جلو خودرو نصب می‌شدند، اما امروزه عمدتا به قسمت لچکی شیشه جلو و یا کمی پایین‌تر، روی پروفیل فلزی درهای اتومبیل قرار می‌گیرند. البته خودروهای آینده‌نگرانه و مدرنی همچون هوندا E یا آئودی E-Tron که به تازگی از آن‌ها رونمایی شده است، پای خود را از این حد فراتر گذاشته‌اند و دوربین‌های جانبی در دو طرف خودرو را جایگزین آینه‌های بغل‌های متداول کرده‌اند.

دوربین جانبی

پیشینه استفاده از آینه جانبی

سرآغاز استفاده از آینه‌های جانبی در وسایل نقلیه، به سال‌های ۱۹۴۰ میلادی بازمی‌گردد. در آن زمان اکثر جاده‌های اروپا تنها دارای دو لاین بودند و تعداد اتومبیل‌های موجود در هر مسیر نیز بسیار کمتر از اوضاع امروز بود.

با این وجود و علی‌رغم آنکه رانندگان نیاز داشتند تا از وضعیت خودروهای عبوری از کنار خود آگاه شوند، اما استفاده از آینه‌های جانبی و آینه وسط تا اواخر دهه ۶۰ میلادی صرفاً به صورت یک آپشن لوکس در نظر گرفته می‌شد و اجباری در به خدمت‌گیری آن نبود؛ اما پس از آن به‌تدریج نصب آینه در دو طرف خودرو به حالت استاندارد و اجباری درآمد، به طوری که خودروهای فاقد آن مشمول جریمه شدند.

آینه تاشو

آینه‌های جانبی یا آینه بغل خودرو چیست؟

همان‌طور که شاید شما مخاطبان گرامی هم اطلاع داشته باشید، آینه بغل یا آینه‌های جانبی، آینه‌هایی محدب هستند که در محدوده دید راننده روی درهای جلو و یا در کنج پنجره‌های جلو نصب می‌شوند. بدین ترتیب راننده قادر خواهد بود نسبت به وضعیت ترافیک عبوری از جوانب اتومبیل خود آگاهی پیدا کرده و پیش از تغییر لاین، شرایط عبور و مرور از فضای اطراف اتومبیل خود را با اطمینان بیشتری بسنجد.

آینه‌های جانبی معمولا در قالب طرح‌های مختلف عرضه شده و از یک قاب با جنس کائوچو یا پلاستیک فشرده به همراه نگهدارنده‌های داخلی و شیشه آینه تشکیل می‌شوند که معمولا یک پایه فلزی، قاب و محتویات داخل آن را به بدنه خودرو متصل می‌کند.

مطمئنا می‌دانید که تصاویر مشاهده شده در آینه‌ بغل خودرو کوچک‌تر و نزدیک‌تر از چیزی هستند که به نظر می‌رسند. مقایسه تصویر انعکاس یافته در آینه وسط خودرو با آنچه در آینه‌های بغل دیده می‌شود، به خوبی میزان اختلاف ابعاد تصویر را برای شما روشن خواهد ساخت. دلیل این امر آن است که شیشه‌های آینه جانبی از نوع محدب بوده و تصاویر کوچک‌تر و میدان دید وسیع‌تری را در محدوده دید راننده قرار می‌دهند تا بدین وسیله میزان بیشتری از نقاط کور و بخش‌هایی که راننده به راحتی قادر به دیدن آن‌ها نیست را پوشش دهند. به همین دلیل است که معمولا روی بسیاری از شیشه‌های آینه‌های جانبی این جمله معروف نوشته شده است: «اجسام از آنچه در آینه می‌بینید به شما نزدیک‌تر هستند».

همچنین امروزه با گسترش تکنولوژی‌های مدرن در صنعت خودرو، شاهد تحولاتی در بخش تجهیزات موجود در آینه‌های جانبی هستیم. مواردی همچون قابلیت تاشوندگی اتوماتیک، حسگر دماسنج، نشانگر هشدار رادار نقطه کور، دوربین ۳۶۰ درجه، گرمکن آینه و غیره، جزو آپشن‌های آینه‌های جانبی اتومبیل‌های امروزی به حساب می‌آیند که چه به صورت فابریک کارخانه و یا افترمارکت، از قابلیت نصب روی آینه‌های بغل اتومبیل برخوردار هستند.

آینه تاشو

انواع آینه بغل

اصولا آینه بغل‌ها به دو گونه کلی دستی و یا برقی دسته‌بندی می‌شود؛ انواع دستی که در خودروهایی همچون پراید و سمند SE شاهد آن هستیم، به وسیله یک جوی استیک کوچک که روی لچکی گوشه پنجره جلو نصب می‌شود، قابلیت تنظیم در چهار جهت بالا، پایین، چپ و راست را دارند.

آینه بغل‌ها با قابلیت تنظیم برقی نیز که در طیف وسیعی از خودروهای داخلی و خارجی مورد استفاده قرار گرفته است، به دو الکتروموتور کوچک مجهز هستند که داخل قاب پشت شیشه آینه جاسازی شده‌اند‌. این دو الکتروموتور توسط فرمان‌های صادره از سوی کلید برقی ویژه تنظیم جهت آینه‌ها، قابل کنترل بوده و حرکت به سمت چهار جهت اصلی را برای شیشه آینه به وجود می‌آورند؛ بنابراین دیگر نیازی به تنظیم دستی (مکانیکی) ندارند.

همچنین آپشن دیگری که امروزه در انواع برقی آینه‌های جانبی قابل مشاهده است، قابلیت تاشوندگی اتوماتیک و الکتریکی آن‌هاست. خودروهایی که به آینه تاشو اتوماتیک مجهز هستند، آینه آن‌ها با قفل کردن درب ها توسط ریموت بلافاصله به طور خودکار جمع شده و مجددا با باز کردن درب ها توسط ریموت به طور خودکار باز خواهند شد.

آینه‌های تاشونده برقی امروزه به یکی از آپشن‌های جالب توجه و نسبتا کاربردی خودروها تبدیل شده‌اند که علاوه‌بر به وجود آوردن پرستیژ و شخصیت لاکچری برای اتومبیل، احتمال آسیب دیدن آینه‌ها در اثر برخورد با وسایل نقلیه عبوری و یا هر عامل دیگری را نیز کاهش می‌دهند. برای این منظور، راننده می‌تواند به وسیله دکمه‌ای که داخل ماشین قرار دارد، آینه‌ها رو جمع کرده و به راحتی از مکان‌های تنگ و محدود عبور کند.

در بعضی از خودروهای لوکس آینه‌های جانبی بخشی از سیستم خوش‌آمدگویی محسوب می‌شوند؛ به این صورت که با نزدیک شدن شخص دارنده سوئیچ (keyless) به اتومبیلی که از این سیستم برخوردار است، در ابتدا چراغ روی آینه روشن شده و سپس  آینه بغل که در حالت بسته قرار دارد، به طور خودکار باز خواهد شد.

آینه تاشو

مزایا و معایب آینه‌های جانبی

امروزه ضرورت برخورداری خودرو از آینه‌های بغل یا جانبی بر هیچ کس پوشیده نیست؛ در حال حاضر استفاده از آینه جانبی در خودروها نه‌تنها به یک قانون تبدیل شده و فقدان آن موجب مجازات و جریمه از سوی پلیس راهور خواهد شد، بلکه این وسیله در کاهش احتمال بروز تصادفات جانی و مالی هم نقش بسیار موثری ایفا می‌کند. اگر با خودرویی که آینه بغل آن شکسته است رانندگی کرده باشید، قطعا به ضرورت وجود این قطعه ایمنی بیشتر پی خواهید برد!

بنابراین مهم‌ترین مزیت و اصلی‌ترین جنبه کاربردی آینه‌های بغل، همین موضوع کاهش احتمال بروز تصادف در هنگام دور زدن و یا تغییر لاین است؛ چرا که راننده با نگاه به آینه‌ها می‌تواند خودروها و هرگونه موانع موجود در جوانب اتومبیل خود را تشخیص داده و اقدام مناسب را به جهت پیشگیری از وقوع تصادف انجام دهد.

از طرف دیگر گرچه عیب خاصی را نمی‌توان برای آینه‌های جانبی در نظر گرفت، اما در پاره‌ای از مواقع انعکاس نور ناشی از آن‌ها به چشمان راننده برخورد کرده و موجب آزار وی شود. در خودروهای مدرن و لوکس برای حل این مشکل هم یکی راه حل مناسب در نظر گرفته شده است. آینه جانبی چنین خودروهایی از نوع الکتروکرومیک بوده و در صورت برخورد با نور مستقیم و آزاردهنده خودروی پشتی، سنسورهای موجود در آینه رنگ آن را تیره می‌کند و مانع از انعکاس نور به چشمان راننده خواهند شد.

آینه تاشو

آیا آپشن‌های آینه‌های جدید در نمونه‌های قدیمی‌تر نیز قابل به‌کارگیری هستند؟

همان‌طور که اشاره شد، امروزه آینه‌های جانبی دارای امکاناتی بیشتر از گذشته بوده و تجهیزاتی همچون رادار نقطه کور، دوربین ۳۶۰ درجه، گرمکن، الکتروموتور برقی، قابلیت تاشوندگی الکتریکی و غیره را در آن‌ها شاهد هستیم. با این حال بسیاری از خودروهای قدیمی‌تر و یا حتی تیپ‌های پایه اتومبیل‌های جدید، فاقد برخی از این امکانات بوده و به همین دلیل مالکان آن‌ها به دنبال نصب آپشن‌های جدید روی آینه‌های جانبی اتومبیل خود هستند.

برای رفاه حال شما مخاطبین گرامی، در سایت آپشن کار انواع تجهیزات مربوط به آینه جانبی را برای انواع اتومبیل‌های داخلی و خارجی فراهم کرده‌ایم؛ بنابراین اگر شما هم جز افرادی هستید که می‌خواهید آپشن‌های جدید را برای آینه جانبی خودروی‌تان خریداری و نصب کنید، به راحتی می‌توانید با مراجعه به فروشگاه اینترنتی آپشن کار تجهیزاتی همچون پاور آینه، کلید آینه تاشو، موتور آینه تاشو، گرمکن آینه، نشانگر رادار نقطه کور، دوربین ۳۶۰ درجه، حسگر دماسنج و… را خریداری کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *