اسپیرال فرمان چیست ؟ کاربرد اسپیرال فرمان چیست ؟

اسپیرال فرمان

آنچه خواهید خواند

یا تاکنون به این نکته فکر کرده‌اید که چطور امکان دارد با چرخش بی‌حد و اندازه غربیلک فرمان در جهات مختلف، اتصالات سیمی درون آن بدون هیچ‌گونه نقص یا آسیب جدی برای مدت‌های طولانی به کار خود ادامه دهند؟! دلیل این امر وجود قطعه‌ای با نام اسپیرال فرمان (Spiral) است. اگر سیم‌ها و کابل‌های مختلف بدون وجود آن و صرفا با روش‌های عادی به درون غربیلک فرمان هدایت می‌شدند، نهایتاً پس از چند روز استفاده از خودرو و چرخش‌های پیاپی غربیلک فرمان، سیم‎ها و کابل‌های ظریف موجود در این بخش، خیلی زود فرسوده شده و عاقبت از کار می‌افتادند. این موضوع دقیقا همان دلیلی است که اسپیرال بر اساس آن ساخته شده است؛ یعنی محافظت از قطعات متحرک فرمان خودرو و برقراری ارتباط میان اجزای مختلف آن.

 

اسپیرال فرمان

اسپیرال فرمان چیست؟

مجموعه‌ای از سیم‌ها و کابل‌ها است که درون محفظه‌ای دونات‌شکل و داخل غربیلک فرمان جای گرفته‌اند؛ بخشی از اسپیرال به غربیلک فرمان متصل شده است و سمت دیگر آن با ستون فرمان در ارتباط خواهد بود. گاهی اوقات از این قطعه با نام ساعت فرمان، کابل‌ اسپیرال، ساعت ایربگ، فنر ساعتی فرمان و غیره هم نام برده می‌شود. البته اسپیرال فرمان در واقع یک فنر نیست، اما به دلیل شکل خاص کابل‌های درونی آن در برخی کشورها به این نام (Clockspring Spiral) نیز مشهور شده است.

هر زمان که فرمان اتومبیل را می‌چرخانید، مجموعه سیم‌های درون آن نیز شروع به چرخش در همان جهت می‌کنند تا بدین ترتیب اتصال ایربگ، بوق و سایر دکمه‌های برقی درون غربیلک فرمان با منبع تغذیه و سایر بخش‌های برقی خودرو قطع نشود.

برخی افراد به اشتباه تصور می‌کنند که این موجب بازگشت فرمان خودرو پس از چرخش به حالت اولیه می‌شود؛ اما این برداشت کاملا غلط است؛ علاوه‌بر این برخی از افراد هم تصور می‌کنند که اگر خودرویی فاقد ایربگ، بوق یا دکمه‎های کنترلی روی فرمان باشد، احتمالا فاقد اسپیرال فرمان نیز خواهد بود.

کاربرد اسپیرال فرمان

علائم خرابی اسپیرال فرمان کدامند؟

از آنجا که عملکرد کیسه هوا درون غربیلک فرمان خودرو به اسپیرال فرمان بستگی دارد، بنابراین بسیار مهم است که این قطعه در شرایط کاری خوبی قرار داشته باشد. از جمله علائم خرابی می‌توان به مواردی همچون روشن شدن چراغ هشدار ایربگ و عدم عملکرد دکمه‌های روی فرمان اشاره کرد. گاهی اوقات نیز ادوات برقی فرمان هنگامی که غربیلک در سر جای خود ثابت است، به خوبی کار می‌کنند، اما همین که غربیلک فرمان لمس شده و یا چرخش کند، این بخش‌ها نیز از کار می افتند. شنیدن صداهایی شبیه به سایش و نویزهایی شبیه به خش‌خش از سمت غربیلک فرمان نیز می‌تواند دلیل خرابی و شکستگی باشد.

علائم خرابی اسپیرال فرمان

در پایان لازم است به استحضار برسانیم که اگر اسپیرال فرمان خودروی شما دچار نقص شده و نیاز به تعویض دارد، می‌توانید همین الان با مراجعه به وب‌سایت «آپشن کار» اسپیرال فرمان مناسب اتومبیل خود را با مناسب‌ترین قیمت خریداری کنید.

محصولات پر طرفدار
0 0 رای ها
امتیاز
اشتراک در
اطلاع از

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها