مقالات

با شایع ترین دلایل روشن شدن چراغ چک آشنا شوید

چراغ چک خودرو

اگر مالک خودرو هستید یا سابقه تملک یک خودرو را در کارنامه دارید، حتما با واژه‌ای به نام چراغ چک آشنا هستید. چراغ چک یک سیستم ساده عیب یابی در موتورهای درون‌سوز است که وجود هر گونه ایراد در مجموعه قطعات خودرو را به اطلاع راننده می‌رساند. این سیستم ساده و کاربردی، از سال‌ها پیش در خودروها نصب شده است. در این مقاله از آپشن کار همراه باشید تا با شایع ترین دلایل روشن شدن چراغ چک آشنا شویم.

 

یکی از مخوف‌ترین منظره‌ها برای بشر مدرن!

با وجود آن‌که چراغ چک خودرو به عنوان وسیله‌ای برای سهولت کار رانندگان و تعمیرکاران شناخته می‌شود، مشاهده آن در مجموعه نشانگرهای خودرو چندان برای رانندگان جذاب نخواهد بود. این چراغ معمولا رنگی زرد دارد و شبیه به یکی از قطعات موتور درون‌سوز طراحی شده است. همچنین ممکن است عبارتی همچون Check‌ یا Check Engine نیز روی آن نقش بسته باشد.

روشن شدن این چراغ به منزله وجود یک ایراد در مجموعه موتور شما یا سیستم‌های وابسته به آن است که قطعا خوشایند هیچ راننده‌ای نخواهد بود. از آن‌جایی‌که روشن شدن چراغ چک ممکن است نشانه‌ای از وجود یک ایراد وحشتناک در موتور خودرو باشد، رانندگان پس از اعلام وجود مشکل توسط چراغ چک به شدت آشفته می‌شوند و به همین دلیل می‌توان روشن شدن چراغ چک خودرو را یکی از بدترین منظره‌ها و اتفاقات برای بشر مدرن توصیف کرد.

 

نگاهی به دلایل روشن شدن چراغ چک

همان‌طور که اندکی قبل اشاره کردیم، روشن شدن چراغ چک نمادی از وجود مشکل در موتور اتومبیل شما است. این مشکلات شامل دردسرهای کوچک و بزرگ می‌شوند. برای مثال ممکن است شل شدن دریچه گاز منجر به روشن شدن چراغ چک شود، یا آن‌که اشتعال ناقص پیشرانه دستور خطا را به کامپیوتر خودرو صادر کند. به عبارت دیگر هیچ دلیل قطعی و از پیش تعیین شده‌ای برای چرایی روشن شدن چراغ چک خودرو وجود ندارد و پس از روشن شدن این چراغ، بایستی به دنبال رفع عیب ایجاد شده در موتور خودرو باشید.

امروزه بخش‌های مختلف هر اتومبیل ارتباط نزدیکی با یکدیگر دارند و کنترل همه آن‌ها توسط کامپیوتر خودرو یا ECU انجام می‌شود. برای مثال ممکن است از کار افتادن سیستم ترمز ضد قفل یا ABS موجب روشن شدن چراغ چک شود یا حتی وجود نقص در کامپیوتر خودرو یا ECU این رخداد را ایجاد کند. در همین جا باید اشاره کنیم که فروشگاه اینترنتی آپشن کار نسبت به عرضه انواع ECU‌ برای خودروهای موجود در بازار ایران اقدام کرده است و قادر هستید تا کامپیوتر خودرو را با قیمت مناسب از فروشگاه اینترنتی آپشن کار خریداری کنید.

دیگر نکته جالب در خصوص چراغ چک موتور، روشن ماندن ثابت یا چشمک زدن آن است. در صورتی که چراغ چک به صورت دائم روشن باقی بماند، مشکلی با درجه ضعیف یا متوسط در اتومبیل شما وجود دارد که توسط سیستم عیب یابی موتور شناسایی شده است. اما در صورتی که چراغ چک خودرو وضعیت چشمک زن داشته باشد، مشکلی مهم و بزرگ در اتومبیل شما رخ داده است که لازم است در کوتاه‌ترین زمان نسبت به شناسایی و برطرف کردن آن اقدام کنید.

 

دلیل نخست، مشکلات موتور

موتورهای درون‌سوز به انواع مختلفی از سنسورهای کنترلی مجهز هستند و به همین دلیل با کوچکترین رخداد نامناسب، مشکل به اطلاع کامپیوتر خودرو خواهد رسید. بدیهی است که واکنش کامپیوتر خودرو در این لحظه روشن کردن چراغ چک خواهد بود.

 

چراغ چک خودرو

 

دلیل دوم، مشکلات سیستم انتقال قدرت

پس از موتور، مجموعه انتقال قدرت یا گیربکس دومین بخش مهم هر خودرو محسوب می‌شود. وجود هرگونه ایراد در سیستم جعبه دنده و دیفرانسیل با روشن شدن چراغ چک به اطلاع شما خواهد رسید.

 

چراغ چک خودرو

دلیل سوم، مشکلات سنسورها و ماژول‌های الکترونیکی

بر کسی پوشیده نیست که خودروهای امروزی به انبوهی از سنسورها، فیوزها و مدارهای الکترونیکی مجهز هستند. این مدارها و ماژول‌ها علاوه بر کنترل قسمت‌های مختلف خودرو، با یکدیگر نیز ارتباط برقرار می‌کنند. بنابراین وجود هر مشکل در شبکه سیم‌کشی خودرو می‌تواند موجب روشن شدن چراغ چک اتومبیل شما شود.

 

چراغ چک خودرو

دلیل چهارم، مشکلات سیستم خروجی موتور

خودروهای مدرن امروزی به سیستم خروجی گازهای آلاینده پیچیده‌ای مجهز شده‌اند که شامل سیستم چرخش گازهای خروجی، مبدل کاتالیزور و منبع اگزوز است. هر قطعه از این سیستم به گونه‌ای طراحی شده است تا انتشار گازهای آلاینده به حداقل کاهش یابد. بروز هر مشکل در این سیستم پیچیده موجب روشن شدن چراغ چک اتومبیل شما می‌شود.

 

چراغ چک خودرو

 

دلیل پنجم، مشکلات سیستم ورودی موتور

موتورهای درون‌سوز برای فعالیت بدون مشکل، به ترکیب خاصی از مخلوط هوا و سوخت در هر لحظه نیاز خواهند داشت. قطعات مختلفی در موتور وظیفه تامین مخلوط هوا و سوخت را برای پیشرانه خودرو برعهده دارند که در صورت بروز مشکل در فرآیند کاری آن‌ها، چراغ چک روشن می‌شود.

 

دلیل ششم، مشکلات سیستم احتراق

سیستم احتراق خودرو شامل شمع‌ها، وایرها و قطعات دیگر است که عملکرد آن‌ها توسط کامپیوتر خودرو به صورت دائم کنترل می‌شود. در صورت وجود مشکل در سیستم احتراق موتور، چراغ چک روشن خواهد شد.

 

جمع‌بندی، با چراغ چک روشن رانندگی نکنید!

در متن اشاره کردیم که روشن ماندن دائمی چراغ چک، نشان‌دهنده وجود مشکل در اتومبیل شما خواهد بود. روشن شدن سیستم عیب‌یابی موتور سبب می‌شود تا کامپیوتر خودرو فرض کند همه چیز در بدترین وضعیت ممکن قرار دارد. از این رو مصرف سوخت به شدت افزایش خواهد یافت و حجم گازهای آلاینده خروجی از خودرو نیز افزایش می‌یابد. بنابراین توصیه می‌شود تا در این حالت برای مدت طولانی با خودرو رانندگی نکنید و در کوتاه‌ترین زمان ممکن به یک تعمیرگاه مراجعه کنید. توصیه می‌شود در این وضعیت از شتاب‌ گرفتن‌های ناگهانی پرهیز کنید و حرکت را با سرعت ثابت ادامه دهید تا به محلی امن برسید.

در صورتی که تمامی قسمت‌های خودرو را مورد بررسی قرار دادید و ایرادی شناسایی نشد، احتمال دارد که کامپیوتر اتومبیل شما دچار مشکل شده باشد. کامپیوتر خودرو یکی از قطعات حساس و گران‌قیمت در تمامی اتومبیل‌ها است که به واسطه مشکلات اقتصادی چند سال اخیر، قیمت آن در بازار داخلی به شدت افزایش یافته است. خوشبختانه جای نگرانی وجود ندارد، چرا که شما مشتریان محترم می‌توانید انواع کامپیوتر خودرو را از طریق فروشگاه اینترنتی آپشن کار خریداری کنید و مرسوله خود را در کوتاه‌ترین زمان ممکن تحویل بگیرید.

 

چراغ چک خودرو

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *