بررسی آپشن های سانگ یانگ تورس

سانگ یانگ تورس

آنچه خواهید خواند

سانگ یانگ تورس یکی از معدود خودروهای جدید عرضه شده به بازار ایران است که مبدأ برندی غیر از کشور چین دارد. این خودرو طی دور جدید فعالیت‌های این خودروساز کره‌ای توسعه یافته است، از این رو آپشن های سانگ یانگ تورس در حدی است که بتواند با سایر خودروهای هم کلاس آسیایی رقابت کند.

سانگ یانگ تورس در حال حاضر جدیدترین محصول این برند کره‌ای به حساب می‌آید. این خودرو سال پیش رونمایی شد و اکنون برای عرضه به بازار ایران آماده می‌شود. واردات و عرضه این خودرو به بازار را نورا موتور بر عهده دارد، هرچند شرکت‌های دیگری نیز برای عرضه این خودرو اعلام آمادگی کرده‌اند.

یکی از بحث‌های جذاب پیرامون کراس‌اوور جدید کره‌ای، بررسی آپشن های سانگ یانگ تورس است. خودروهای سانگ یانگ همواره به دلیل ذات سرسخت خود شناخته شده‌اند و چندان در زمینه امکانات رفاهی فعال نبوده‌اند؛ اما تورس قصد دارد این دیدگاه را تغییر دهد و یک کراس‌اوور مجهز باشد. پس با آپشن کار همراه باشید تا امکانات رفاهی و ایمنی اصلی سانگ یانگ تورس را به صورت دقیق بررسی کنیم.

نگاهی به سانگ یانگ تورس

سانگ یانگ به عنوان قدیمی‌ترین خودروساز کره جنوبی شناخته شده، با این حال عملکرد سانگ یانگ طی سالیان اخیر چندان جالب نبوده است. این شرکت در زمینه عرضه و فروش خودروهای جدید ناموفق ظاهر شد که حاصل آن، ورشکستگی سانگ یانگ بود. گروه هندی ماهیندرا به عنوان سرمایه‌گذار اصلی این شرکت، مدت‌ها به دنبال مشتری برای سهام سانگ یانگ می‌گشت تا در نهایت گروه کره‌ای KG، سانگ یانگ را خرید.

خرید سانگ یانگ از سوی هلدینگ کره‌ای KG، تغییراتی اساسی را در روند این برند پدید آورد. سانگ یانگ در آینده نزدیک به برندی الکتریکی تبدیل خواهد شد و سانگ یانگ تورس آخرین محصول درون‌سوز این برند خواهد بود. همچنین نام این خودروساز از سانگ یانگ به KG‌ موبیلیتی تغییر خواهد کرد؛ بنابراین از این پس بایستی سانگ یانگ تورس را با نام کی جی موبیلیتی تورس یا کی جی تورس بشناسیم.

نخستین محصول سانگ یانگ در دور جدید فعالیت خود، سانگ یانگ تورس است که عرضه آن به بازارهای خارج از کره جنوبی طی سال 2023 میلادی آغاز شد. این خودرو یک کراس‌اوور توانا با قابلیت بیراهه نوردی و چهره‌ای جذاب به حساب می‌آید که برای جلب توجه اقشار مختلف طراحی شده است. سانگ یانگ تورس در سبد محصولات این شرکت، بالاتر از سانگ یانگ کوراندو قرار می‌گیرد.

طراحان و مهندسان کره‌ای با افزایش سطح آپشن های سانگ یانگ تورس نسبت به محصولات قبلی این برند، سعی کرده‌اند تا رویکرد متفاوت خود را در توسعه خودروهای جدید نشان دهند؛ بنابراین سانگ یانگ تورس ترکیبی از قابلیت‌های یک سانگ یانگ کلاسیک و کراس‌اوورهای پرفروش بازار را در یک مجموعه به خریدار ارائه می‌دهد. با این حال آیا سانگ یانگ تورس می‌تواند در نبرد آپشن با کراس‌اوورهای چینی بازار ایران پیروز شود؟ در ادامه این موضوع را بررسی خواهیم کرد.

سانگ یانگ تورس

آپشن نخست، گیربکس سه حالته

وجود حالات رانندگی مختلف، یکی از آپشن‌های مرسوم در خودروهای امروزی است. این حالات معمولاً به وضعیت‌های اقتصادی یا اکو، نرمال یا عادی و اسپرت یا هیجان‌انگیز تقسیم می‌شوند. واکنش پدال گاز و فرمان در هرکدام از این وضعیت‌ها متفاوت است و گیربکس نیز عملکرد متفاوتی را در اختیار راننده قرار می‌دهد. با این حال در تورس یک گام از این مرحله فراتر رفته‌ایم، چرا که راننده می‌تواند عملکرد گیربکس را به صورت مستقل تنظیم کند.

تنظیم حالات گیربکس به صورت مستقل را بایستی از جذاب‌ترین آپشن های سانگ یانگ تورس بدانیم. تنظیم وضعیت گیربکس از طریق تنظیمات ارائه شده در نمایشگر خودرو صورت می‌پذیرد. این خودرو کلیدهای کنترلی فیزیکی چندانی ندارد و به جای آن اکثر تنظیمات از طریق لمس انجام می‌شوند.

آپشن دوم، درب صندوق برقی

یکی از جذاب‌ترین آپشن‌های این روزها برای مشتریان ایرانی، درب صندوق برقی است. محبوبیت این آپشن تا حدی بالا است که برخی کراس‌اوورها با وجود عملکرد فنی ضعیف‌تر، به دلیل در اختیار داشتن درب صندوق برقی مورد اقبال مشتریان قرار می‌گیرند. خوشبختانه درب صندوق برقی را می‌توان در لیست آپشن‌ های سانگ یانگ تورس مشاهده کرد.

باز کردن درب صندوق تورس از دو طریق صورت می‌گیرد. شما می‌توانید با فشردن دکمه‌ای که روی دستگیره درب پنجم خودرو قرار دارد، این درب را باز کنید. همچنین قابلیت باز کردن درب در نمایشگر خودرو نیز تعبیه شده است. کافی است دکمه لمسی مربوط به باز شدن صندوق را چند ثانیه نگه دارید تا این درب برای شما باز شود.

سانگ یانگ تورس

آپشن سوم، رانندگی خودکار سطح دوم

یکی از جذاب‌ترین آپشن های سانگ یانگ تورس، به قابلیت رانندگی خودران سطح دوم این خودرو مرتبط می‌شود. مجموعه دستیارهای رانندگی خودران تورس شامل کروز کنترل تطبیقی، رادار تشخیص خط، سیستم هشدار خروج از خط و سیستم هشدار برخورد از جلو می‌شوند.

اگر تمامی این سیستم‌ها به صورت هم‌زمان فعال شوند، خودرو در حالت رانندگی خودکار سطح دوم قرار خواهد گرفت. در این حالت راننده لازم است تا تنها دستان خود را روی فرمان نگه دارد. حتی تعویض خط نیز در این وضعیت لازم نیست، چرا که با فشردن اهرم چراغ راهنما و با کنترل رادارهای جانبی، خودرو قادر است مسیر خود را نیز تغییر دهد.

آپشن چهارم، قابلیت اتصال تلفن همراه هوشمند

تلفن‌های همراه هوشمند به جزئی از زندگی انسان مدرن تبدیل شده‌اند، از این رو طبیعی است که افراد به حضور دائم آن‌ها در محیط خانه و اتومبیل علاقه داشته باشند. سیستم چند رسانه‌ای تورس توسط یک نمایشگر 9 اینچی لمسی پشتیبانی می‌شود که قابلیت‌های مختلفی را در اختیار راننده قرار می‌دهد.

یکی از این قابلیت‌ها، سامانه‌های ارتباط با تلفن همراه هوشمند همچون اندروید اتو و اپل کارپلی است. با استفاده از این قابلیت‌ها شما می‌توانید تلفن همراه هوشمند خود را به سیستم سرگرمی خودرو متصل کنید و هنگام رانندگی بر بخش آنلاین زندگی خود کنترل داشته باشید.

سانگ یانگ تورس

آپشن پنجم، تهویه مطبوع رضایت بخش

وجود سیستم تهویه مطبوع قدرتمند در خودروهایی که وارد بازار ایران می‌شوند، یک ضرورت به حساب می‌آید. خوشبختانه یکی از آپشن های سانگ یانگ تورس به سیستم تهویه قابل قبول آن مرتبط می‌شود. این سیستم تهویه به صورت دو کاناله کنترل می‌شود، یعنی هرکدام از سرنشینان می‌توانند دما و پرتاب باد به سمت خود را کنترل کنند. دریچه‌ای نیز برای سرنشینان ردیف عقب در این خودرو وجود دارد که می‌تواند سرنشینان ردیف دوم خودرو را به سرعت سرد یا گرم کند. با این حال در یک خودرو میان رده همچون تورس، قابلیت تنظیم سیستم تهویه برای سرنشینان ردیف عقب در نظر گرفته نشده است.

آپشن ششم، درگاه‌های مختلف شارژ

کافی است نگاهی به انواع دستگاه‌های هوشمند پیرامون خود داشته باشید تا بدانید انسان امروزی چقدر به پورت‌های شارژر نیازمند است! لپ تاپ، تلفن همراه، ساعت و مچ بند هوشمند و هزاران ابزار سرگرمی دیگر از جمله دستگاه‌های باتری‌دار هستند. تمامی این دستگاه‌ها برای فعالیت صحیح به باتری با ظرفیت پر یا نیمه پر نیاز دارند. در نتیجه نیاز به پورت شارژر در زندگی افراد جدی‌تر از هر زمان دیگری است.

خوشبختانه طراحان سانگ یانگ به این مسئله واقف بودند، چرا که برای صندلی‌های ردیف جلو و عقب خودرو چندین پورت شارژر در نظر گرفته شده است. علاوه بر آن‌ها، این خودرو به خروجی برق 12 ولت نیز مجهز است. با استفاده از این پورت خروجی می‌توانید ابزارهایی همچون یخچال مسافرتی یا کمپرسور باد را در اتومبیل خود فعال کنید.

سانگ یانگ تورس

جمع بندی

سانگ یانگ تورس را می‌توان خودرویی با پتانسیل موفقیت بالا در بازار ایران دانست. این کراس‌اوور از نظر ابعاد و اندازه چندان بزرگ به نظر نمی‌رسد، اما مشخصات فنی قابل قبولی دارد. بهره‌مندی از سیستم انتقال قدرت دو دیفرانسیل نیز به تورس کمک می‌کند تا دست بالا را در رقابت با چینی‌ها داشته باشد.

تنها مسئله باقی مانده در خصوص سانگ یانگ تورس، قیمت آن است. این خودرو با قیمتی بین 20 الی 23 هزار دلار در بازار جهانی به فروش می‌رسد. اگر این قیمت را با احتساب نرخ ارز فعلی (تابستان 1402) و همچنین تعرفه‌های واردات خودرو ترکیب کنیم، به رقمی در حدود دو میلیارد تومان خواهیم رسید. بدیهی است که در این بازه قیمتی تنها کراس‌اوورهای پرمیوم چینی همچون تیگو 8 پرو را می‌توان به عنوان رقبای جدی تورس در نظر گرفت. همچنین مدیران خودرو در تلاش است تا نسخه دو دیفرانسیل تیگو 7 موسوم به تیگو 7 پرومکس را روانه بازار کند. این خودرو رقیب جدی‌تری برای سانگ یانگ تورس خواهد بود، چرا که از تمامی جهات هم‌کلاس این خودرو محسوب می‌شود.

سوالات متداول

  • سانگ یانگ تورس چه زمانی به بازار عرضه می‌شود؟

نخستین نمونه‌های سانگ یانگ تورس برای اجرای تست‌های فنی در سال 1402 به ایران آمدند. با توجه به زمان‌بر بودن فرآیند واردات خودرو، انتظار داریم تا تورس و سایر خودروهای وارداتی معرفی شده در سال 1403 وارد بازار ایران شوند.

  • واردات سانگ یانگ تورس را چه شرکتی بر عهده دارد؟

در حال حاضر شرکت نورا موتور به عنوان نماینده سانگ یانگ، واردات تورس را بر عهده گرفته است.

  • آیا سانگ یانگ تورس قابلیت آفرود دارد؟

سانگ یانگ تورس به سیستم تمام چرخ محرک یا AWD مجهز است. با این حال تورس همچنان یک کراس‌اوور است و شاسی مستقل ندارد؛ بنابراین قادر به اجرای مانورهای حرفه‌ای آفرود نیست.

سانگ یانگ تورس

محصولات پر طرفدار
0 0 رای ها
امتیاز
اشتراک در
اطلاع از

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها