مقالات

رادار نقطه کور یا BSD چیست؟

رادار نقطه کور

رادار نقطه کور یکی از فناوری های بسیار موثر و کارآمد در تمامی خودروها و موتور سیکلت ها است. سازندگان وسایل نقلیه در حین ساخت ماشین و موتور سیکلت همیشه با مشکل نقطه کور مواجه بوده اند. اما الان ما می توانیم با تکنولوژی جدید و با سیستم رادار نقطه کور کاملا بر نقاط کور ماشین نظارت داشته باشیم. سایت آپشن کار سنسور رادار نقطه کور را ارائه می دهد

مدل های رادار نقطه کور

این سیستم دارای دو مدل می باشد

۱٫الکتروسونیک

۲٫الکترو مگنتیک (ماکروویو)

است.

تاریخچه رادار نقطه کور

شرکت ولوو در سال ۲۰۰۵ اولین سیستم نقطه کور را در خودروهای خودش قرار داد و این سیستم اطلاعاتی به نام spot blind  نام گذاری کرد.

در دهه بعد کارخانجات فورد که این سیستم را متعلق به خود می‌دانست در ساخت خودروهای خود تعبیه کرد و آن را کامل‌تر نمود به طوری که به محض عوض کردن لاین هر خودرویی که برای راننده قابل رویت نبود و به ماشین نزدیک می‌شد در آینه دید عقب به سرعت نشان داده می شد و نور به سرعت شروع به چشمک زدن می‌کرد و در جایی که راننده دید کافی نداشت اعلام هشدار می‌کرد.بعد از آن شرکت سازنده آلمانی آئودی این سیستم را کامل‌تر کرد به طوری که سیستم رادار نقطه کور به محض نزدیک شدن خودرو به ماشین شما در فاصله ۴۵/۷ متری سریعا شناسایی می‌کرد و نور در آینه شما سریع شروع به چشمک زدن می‌کرد.

رادار نقطه کور

رادار نقطه کور چیست؟

رادار نقطه یا (BSD) همانطور که از نامش پیداست، یک سیستم هشدار دهنده برای نقاطکور خودرو می‌باشند. مواقعی که شما از آینه وسط ماشین یا آینه‌های بغل خودرو به عقب نگاه می‌کنید و وسیله نقلیه‌ای که به شما نزدیک می‌شود را نمی‌بینید، که معمولا از ستون‌های عقب ماشین می‌باشد، اصطلاحا به آن نقاط کورماشین گفته می‌شود. مواقعی که شما از آینه‌های جانبی یا آینه های وسط به عقب نگاه می‌کنید، این آینه‌ها نمی توانند تمام محوطه عقب وسیله نقلیه را پوشش دهند و نقاط کوری این وسط وجود دارند که در ستون‌های عقب ماشین است

مخصوصا مواقعی رانندگی در اتوبان‌ها و جاده های بزرگ، مواقع عوض کردن لاین، که حداقل برای چند ثانیه ماشین شما دید کافی ندارد.بطور کلی هرچقدر وسیله نقلیه بلندتر و طولانی تر باشد نقطه کور بیشتری دارد، نقاط کور در اطراف وسیله نقلیه هستند اما اندازه و محل آنها با توجه به نوع وسیله نقلیه متفاوت است نقاط اصلی کور در مقابل در عقب و طرفین خودرو قرار دارد.نقطه کور منطقه ای خارج از دید راننده است که نمی تواند توسط راننده نه از طریق آینه‌ها و نه از طریق پنجره ها در حالت عادی دیده شود.

این راداردر انتهای خودرو زیر سپرهای جانبی سنسورهای ماکروویو یا الکترو سونیک نصب می شود و لوگوی رادار نقطه کور روی آینه های خودرو نصب می‌شود. بعد از نصب شما به راحتی می‌توانید تصاویر پردازش شده را با کامپیوتر یا یک دوربین دیجیتال پردازش کنید و آن را تجزیه تحلیل کنید هرگاه که هر ماشینی ازنقطه کوربه ماشین شما نزدیک شود سیستم رادار نقطه کور به شما اعلام خطر کرده و اخطار می‌دهد.  روش هشدار دهنده این سیستم معمولا با ایجاد صدای قابل شنیدن یا چشمک زدن نور در دید محیطی راننده ایجاد می‌شود.

کارایی این سیستم در آن زمان نشان دهنده نزدیک شدن خودروهای دیگر از سمت چپ و یا راست راننده در نقاط کورخودرو بود که ماشین‌ها قابل رویت نبودند که سیستم رادار نقطه کور به شما هشدار می‌داد و یا هرگاه بخواهید از خط خود خارج شوید و به لاین‌های دیگر بروید این سیستم سیگنال نوشتاری خود را تغییر داده و با چشمک زدن نور به شما هشدار می‌دهد که این کار باعث خطر برای خودروی شما می شود و همچنین زمانی که وسیله نقلیه اطراف ماشین شما در سمت عقب چپ و راست نزدیک می‌شود از طریق هشدار روی آینه اعلام خطر می‌کند.

رادار نقطه کور از چه لوازمی تشکیل شده است؟

دو عدد سنسور فابریک که یکی از انواع سنسورهای ماکرو ویو یا الکترو سونیک  بوده، کیت پردازنده سیستم، بیزر هشدار دهنده،  LED های آینه، سیم‌کشی کامل فابریک، آینه‌های جانبی فابریک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *