مقالات

سنسور دنده عقب چیست و چه کاربردی دارد؟

سنسور دنده عقب

سنسور دنده عقب یا به طور کلی سنسورهای پارک (EPS) یکی از سامانه‌های هشداردهنده با به عبارتی دیگر یک سیستم کمک راننده محسوب می‌شود که در گذشته تنها در خودروهای لوکس وجود داشت، اما امروزه نام آن در لیست تجهیزات خودروهایی نظیر پژو 206، پژو پارس و دنا نیز مشاهده می‌شود. اگر بخواهیم تعریف کوتاهی از سنسور دنده عقب چیست داشته باشیم، می‌توان گفت که این سیستم، حضور موانع گوناگون در مسیر حرکت اتومبیل را به راننده اعلام می‌کنند تا بدین وسیله از وقوع تصادف با اجسام موجود بر سر راه خودرو، به‌ویژه در حالت دنده عقب و یا حین پارک خودرو پیشگیری به عمل آورند.

طرح اولیه حسگرهای پارک یا سنسورهای دنده عقب در ابتدا توسط شخصی به نام دکتر تونی هایس (Tony Hayes) به منظور ساخت دستگاهی برای کمک به حرکت آسان‌تر نابینایان در اواخر دهه ۱۹۷۰ میلادی ابداع شد. در سال ۱۹۸۳ آقای هایس اختراع خود را جهت تولید در مقیاس صنعتی به شرکت خودروسازی جگوار ارائه کرد، اما مدیران این شرکت بریتانیایی اعتقاد داشتند که رانندگان واقعی هیچ احتیاجی به چیزی شبیه به این دستگاه نخواهند داشت و این وسیله تنها می‌تواند برای نابینایان مفید باشد؛ بنابراین پس از بررسی دستگاه سنسور دنده عقب، روی چندان خوشی به این طرح کاربردی آقای هایس نشان ندادند.

با این حال آقای هایس ناامید نشد و اختراع خود را به یک تولیدکننده محلی سپرد تا از آن در وسایل نقلیه سنگین نظیر انواع تانکرها، کامیون‌ها و خودروهای تجاری شهری استفاده شود. ناگفته نماند که شرکت تویوتا نیز سیستم هشداردهنده اولتراسونیک صوتی خود را در سال ۱۹۸۲ روی تویوتا کرونا نصب کرد و تا سال 1988 به عرضه آن ادامه داد.

 

سنسور دنده عقب چیست

سنسور دنده عقب چیست؟

سنسور پارک (Parking Sensor) یا سنسور دنده عقب (Parking Sensors Rear) نوعی سیستم ایمنی هشداردهنده در خودرو است که با استفاده از آلارم‌های صوتی یا دیداری، راننده را نسبت به وجود موانع مختلف در مسیر حرکت رو به عقب مطلع می‌سازد. به نحو دیگر می‌توان این طور بیان کرد که سنسورهای پارک یا سنسور دنده عقب وظیفه پایش فاصله بدنه خودرو تا مانع موجود بر سر راه را بر عهده دارند؛ به ویژه در هنگام پارک خودرو در فضاهای نسبتا تنگ و یا در حین دنده عقب رفتن با اتومبیل به جهت بیرون آمدن از پارکینگ و…، این سیستم می‌تواند از بروز بسیاری برخوردهای ناخواسته جلوگیری به عمل آورد.

به طور کلی سنسورهای پارک یا سنسور دنده عقب از بخش‌هایی نظیر واحد کنترل مرکزی که وظیفه تجزیه و تحلیل سیگنال‌های وارده از سنسورها را بر عهده دارد، چند عدد چشمی یا حسگر خروجی، سیم، نمایشگر جهت نمایش علائم هشدار دهنده بصری و سامانه هشدار صوتی بازر (buzzer) تشکیل شده‌اند. لازم به ذکر است که پکیج‌های سنسور دنده عقب معمولا دارای دو، چهار و یا نهایتا شش چشمی (سنسور خروجی) هستند که هنگام حرکت به سمت پشت، سیگنال‌هایی به سوی موانع ارسال و داده‌های حاصل را جهت پردازش به واحد کنترل مرکزی ارسال می‌کنند.

نحوه عملکرد سنسور دنده عقب به این صورت است که هر چه فاصله سپر خودرو و یا به طور کلی محل نصب سنسورها روی بدنه، به مانع نزدیک‌تر شود، هشدار دهنده‌های‌ بصری و آلارم های صوتی با شدت بیشتری شروع به کار و اعلام هشدار خواهند کرد

 

کاربرد سنسور دنده عقب

انواع سنسورهای دنده عقب

سنسور دنده عقب یا حسگرهای پارک انواع مختلفی دارند و در فروشگاه آپشن کار می‌توانید مدل‌های مختلفی از آن را مشاهده کنید؛ اما این حسگرها به طور کلی در دو نوع سنسورهای اولتراسونیک و الکترومغناطیسی دسته‌بندی می‌شوند که در ادامه به توضیح هریک خواهیم پرداخت:

  • سنسورهای دنده عقب اولتراسونیک

این نوع از حسگرها به یک سری دیتکتور مجاورت فراصوت جهت تشخیص فاصله تا مانع مجهز هستند. سنسورهای خروجی اولتراسونیک پالس‌های صوتی را به سمت موانع ارسال کرده که پس از برخورد پالس به مانع و برگشت به‌سوی سنسور، توسط واحد کنترل‌گر مرکزی مورد تحلیل قرار می‌گیرند.

بدین ترتیب فاصله جسم تا سپر عقب خودرو با استفاده از پارامترهای زمان بازگشت پالس و سرعت صوت قابل سنجش خواهد بود؛ چرا که فاصله برابر است با حاصل‌ضرب زمان در سرعت. هر چه زمان برگشت پالس کوتاه‌تر باشد، مسافت بین خودرو و مانع نیز کمتر خواهد بود.

  • سنسورهای دنده عقب الکترومغناطیس

سنسورهای پارک الکترومغناطیس در سال ۱۹۹۲ ابداع شدند و مبنای عملکرد آن‌ها، بر حرکت آهسته و یکنواختِ خودرو به سمت مانع جهت اجتناب از برخورد استوار است؛ هر چه اتومبیل به مانع نزدیک‌تر شود، آلارم‌های صوتی یا دیداری شدید و شدیدتر می‌شوند. اغلب این‌گونه حسگرها احتیاج به هیچ‌گونه سوراخ‌کاری نداشته و به صورت یکپارچه درون سپر جاسازی می‌شود؛ بدین ترتیب نمای فابریک اتومبیل نیز دست‌نخورده باقی خواهد ماند.

نحوه عملکرد حسگرهای الکترومغناطیسی به این صورت است که سیم‌پیچ‌های داخلی این سامانه یک میدان مغناطیسی در اطراف بدنه خودرو ایجاد می‌کنند؛ هنگامی که اتومبیل به مانع نزدیک می‌شود، تغییرات حاصل در میدان مغناطیسی اطراف بدنه به صورت نوسان ولتاژ یا جریان به پردازنده مرکزی ارسال شده و سیستم با پردازش داده‌ها میزان فاصله تا مانع را مورد ارزیابی قرار می‌دهد. در صورت نزدیک شدن بیش از حد خودرو به مانع، آلارم‌های صوتی و یا تصویری جهت اعلام هشدار به راننده فعال خواهند شد.

 

انواع سنسور دنده عقب

مزایا و معایب سنسورهای دنده عقب

همان‌طور که اشاره شد حسگرهای دنده عقب به منظور کاهش احتمال برخورد با موانع موجود در سر راه پشت خودرو مورد استفاده واقع می‌شوند؛ بنابراین تقلیل احتمال بروز برخوردهای ناخواسته و به حداقل رسانیدن درصد وقوع خسارت‌های مالی و یا جانی ناشی از آن‌ها، مهم‌ترین مزیت سنسورهای دنده عقب به شمار می‌رود. از سوی دیگر با توجه به اینکه سنسورهای دنده عقب بار اضافه چندانی بر سامانه برق خودرو تحمیل نمی‌کنند، بنابراین ضرر خاصی برای سامانه‌های الکترونیکی اتومبیل در پی ندارند و نمی‌توان عیب قابل ذکری را برای آن‌ها در نظر گرفت.

البته در این بین می‌توان به مزایا و معایب سنسورهای اولتراسونیک در مقایسه با انواع الکترومغناطیس اشاره کرد: از جمله نقاط قوت سنسورهای اولتراسونیک می‌توان به قیمت پایین‌تر آن‌ها اشاره کرد. از سوی دیگر حسگرهای اولتراسونیک حتی هنگام ثابت بودن خودرو، در صورت قرار داشتن اهرم تعویض دنده در حالت دنده عقب، می‌توانند نزدیک شدن جسم را تشخیص دهند.

از جمله معایب سنسورهای دنده عقب اولتراسونیک نیز می‌توان به هشدارهای بعضا اشتباه این سنسورها هنگام حرکت اتومبیل در سراشیبی اشاره کرد. همچنین دقت این‌گونه حسگرها جهت تشخیص اجسام باریک و کوچک چندان دقیق نیست. علاوه‌بر این در صورت کثیف بودن چشمی‌ها نیز ممکن است دقت و کارایی سیستم تا حدودی کاهش یابد.

 

مزیا و معایب سنسور دنده عقب

سنسورهای دنده عقب قابلیت نصب روی چه خودروهایی را دارا هستند؟

به طور کلی اکثر قریب‌به‌اتفاق اتومبیل‌های موجود در بازار از قابلیت نصب سنسور دنده عقب برخوردار هستند؛ بنابراین اگر اتومبیل شما به صورت استاندارد از این آپشن‌ ایمنی کاربردی بهره نمی‌برد، می‌توانید همین الان با مراجعه به فروشگاه اینترنتی آپشن‌کار، مناسب‌ترین و بهینه‌ترین سنسورهای دنده عقب مطابق با شرایط ماشین خود را انتخاب و خریداری کنید.

علاوه‌بر این ما در سایت آپشن کار سنسورهای دنده‌عقب فابریک خودروهایی مانند دنا و 206 را نیز برای شما مخاطبین گرامی فراهم کرده‌ایم؛ بنابراین در صورت بروز مشکل در سنسور پارک چنین خودروهایی شما می‌توانید سنسور پارک فابریک خودروی‌تان را نیز از سایت آپشن کار خریداری کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *