خبر, مقالات

نحوه گرفتن رمز دوم یکبار مصرف یا رمز دوم پویا

رمز دوم پویا

رمز دوم یک بار مصرف یا OTP – one time password که با نام رمز پویا نیز قابل شناختن است. یک عدد هفت رقمی است. که پس از هر بار تولید فقط ۶۰ ثانیه اعتبار دارد و فقط برای یک تراکنش نیز می توان استفاده کرد.

بنا به اعلام بانک مرکزی استفاده از این رمز از تاریخ ۱ دی ماه ۱۳۹۸ به منظور افزایش امنیت کاربران برای انجام تمام تراکنش‌های خرید و یا انتقال وجه اینترنتی اجباری خواهد بود. همچنین کلیه رمزهای دوم ثابت نیز از تاریخ ۱۵ دی ماه غیرقابل استفاده خواهند بود.

استفاده از رمز دوم پویا احتمال سرقت اینترنتی از حساب‌های بانکی را تا حد قابل توجهی کاهش خواهد داد، دقت کنید نمی گوییم کامل از سرقت جلوگیری میشود بلکه می گوییم تا حد قابل توجهی ، زیرا سارقین حتی در صورت به دست آوردن اطلاعات کارت بانکی، باید به سیم‌ کارت صاحب حساب هم درسترسی داشته باشند.

در ادامه با آبشن کار همرا باشید

رمز دوم پویا

نحوه گرفتن رمز دوم پویا

برای این کار چند روش وجود دارد

  1. دریافت رمز دوم پویا از طریق اپلیکیشن معرفی شده توسط بانک‌ها
  2. دریافت رمز پویا از طریق پیامک
  3. دریافت رمز دوم یکبار مصرف از طریق کدهای دستوری (USSD)

بسته به سیاست بانک صادر کننده کارت، ممکن است امکان استفاده تنها از یک یا چند روش گفته شده برای دریافت رمز پویا وجود داشته باشد. همچنین لازم است توجه داشته باشید که به منظور پویاسازی رمز دوم به هیچ عنوان نیازی به ارائه اطلاعات کارت بانکی وجود ندارد.

 

دریافت رمز از روش app یا اپلیکیشن

برای استفاده از این روش ابتدا باید اپلیکیشن معرفی شده توسط بانک صادر کننده کارت‌ تان را از سایت رسمی همان بانک دریافت و نصب کنید.

پس از انجام مراحل مربوط به فعال‌ سازی اپلیکیشن هر بار که برای انجام یک تراکنش نیاز به رمز دوم پویا داشته باشید می‌توانید با باز کردن اپ این رمز را دریافت کرده و از آن استفاده کنید

لازم به ذکر است که اپلیکیشن ها از تکنولوژی اثر انگشت بهره می برند و برای باز کردن اپلیکیشن لازم نیست که یوزرنیم و پسوردتان را از حفظ باشید

 

دریافت رمز دوم یکبار مصرف از طریق پیامک sms

یکی دیگر از روش‌های استفاده از این رمز خواهد بود. در این روش هنگام انجام یک تراکنش در اپلیکیشن‌های پرداخت می‌توانید از گزینه دریافت رمز پویا از طریق پیامک استفاده کنید تا رمز از طریق پیامک برای شما ارسال شود

 

برای اطلاع از نحوه فعال‌ سازی این روش لازم است تا جزییات آن را از بانک صادر کننده کارت‌ خود جویا شوید.

لازم به ذکر است که پیامک فعال سازی رمز دوم از طریق پیامک از سوی بانک به شماره تلفن همراه اعلام شده توسط مشتری در شعبه ارسال خواهد شد؛ بر همین اساس در صورتی که قصد دارید تا رمز دوم یکبار مصرف را در شماره موبایل دیگری دریافت کنید، باید بعد از فعال سازی به شعبه مراجعه و درخواست خود را اعلام کنید تا رمز دوم پویا به سیم کارت دیگر شما ارسال شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *