مقالات

چگونه شتاب خودرو را افزایش دهیم؟

شتاب خودرو

در طول قرن اخیر خودروها تغییرات بسیاری را تجربه کرده‌اند که بیشتر این تغییرات براساس نیازمندی‌های متفاوت مشتریان بوده است. راحتی، دوام، قابلیت اعتماد، زیبایی، قدرت و سرعت بخشی از نیازهای مختلف مشتریان در طول دهه‌های مختلف بوده‌اند که موجب تکامل صنعت خودرو شده‌اند. با این حال یک نیاز از ابتدا تا به امروز بدون تغییر باقی مانده است و آن نیاز، تمایل مشتریان به افزایش شتاب خودرو بوده است.

افزایش شتاب خودرو و خرید اتومبیل‌هایی با قدرت و سرعت بیشتر، یکی از محرک‌های جدی صنعت خودرو بوده است که حاصل آن تولید خودروهای اسپرت و سوپر اسپرت، هاچ‌بک‌های داغ و سدان‌های فوق کارآمد بوده است.

با این حال لزومی ندارد که برای دستیابی به شتاب بیشتر، حتما خودرو اسپرت خریداری کنید. مالکان خودروهای معمولی می‌توانند با انجام برخی تغییرات جزئی در اتومبیل‌ خود، شتاب اتومبیل خود را در مقایسه با نمونه‌های استاندارد بهبود بخشند. در ادامه نگاهی به راهکارهای افزایش شتاب خودرو خواهیم داشت، با این توضیح که بسیاری از قطعات لازم برای افزایش قدرت و سرعت خودرو از طریق فروشگاه اینترنتی آپشن کار قابل دسترسی خواهند بود.

 

راهکار اول، افزایش قدرت موتور

پیشرانه‌ها قلب تپنده خودروها هستند و تولید قدرت بیشتر توسط آن‌ها، به معنای افزایش شتاب و سرعت خودرو است. مالکان خودروهای درون‌سوز می‌توانند بدون ایجاد تغییرات عمده در پیشرانه، به راحتی قدرت موتور را افزایش دهند.

یکی از راه‌های افزایش قدرت موتور تعویض سیستم اگزوز خودرو است. این کار به معنای تعویض کامل سیستم اگزوز خودرو است که در نتیجه آن تنفس بهتری برای پیشرانه فراهم می‌شود. همچنین تغییر منیفولد اگزوز می‌تواند کارایی پیشرانه را تا حد زیادی افزایش دهد.

در نهایت و پس از انجام تغییرات مکانیکی، نیاز خواهید داشت تا عمل ریمپ کامپیوتر خودرو انجام شود. عمل ریمپ ECU موجب افزایش راندمان پیشرانه خواهد شد که به خصوص در موتورهای توربوشارژر تاثیر بیشتری را ایجاد خواهد کرد.

 

راهکار دوم، تغییر نسبت دنده یا دیفرانسیل

قدرت موتور تنها اصل مهم در تعیین شتاب خودرو نیست، چرا که مجموعه انتقال قدرت نیز در شتاب‌گیری اتومبیل نقش مهمی ایفا می‌کنند. ضرایب گیربکس هنگام شتاب‌گیری خودرو تاثیر گذار هستند و هرچقدر ضرایب بزرگتر در نظر گرفته شوند، خودرو مدت بیشتری را در آن دنده سپری می‌کند.

استفاده از گیربکس‌های سفارشی با ضرایب دنده خاص ، راهکاری کارآمد برای افزایش شتاب خودرو است که البته هزینه قابل توجهی نیز برای مالک به همراه خواهد داشت. به همین دلیل توصیه می‌شود از راهکارهای ارزان‌تر برای دستیابی به این هدف بهره ببرید. اکثر خودروهای موجود در بازار ایران از نوع دیفرانسیل جلو هستند که با تغییر مجموعه دیسک و صفحه می‌توان شتاب خودرو را افزایش داد. مجموعه کیت کلاچ تقویتی توسط قطعه‌سازان مختلف داخلی و خارجی برای خودروهای مرسوم بازار به تولید رسیده است و مالکان خودروها می‌توانند نسبت به خریداری و نصب آن‌ها اقدام کنند.

شتاب خودرو

راهکار سوم، استفاده از تایرهای اسپرت

تمامی بهبودهای صورت گرفته در مجموعه موتور و گیربکس در صورت نامناسب بودن تایرهای خودرو، به راحتی هدر می‌روند. تایرها ارتباط خودرو با سطح جاده را برقرار می‌کنند و هر چقدر قدرت بیشتری توسط تایرها تولید شود، خودرو سریع‌تر شتاب خواهد گرفت.

استفاده از لاستیک‌های اسپرت با سطح مقطع بزرگتر یکی دیگر از راهکارهای افزایش شتاب خودرو است. این لاستیک‌ها چسبندگی بیشتری را نسبت به لاستیک‌های معمولی ایجاد می‌کنند و هنگام شتاب‌گیری اولیه خودرو با قدرت بیشتری به سطح جاده چنگ می‌زنند.

 

راهکار چهارم، ارتقا سیستم کلاچ

یکی دیگر از راهکارهای افزایش شتاب خودرو به ارتقا سیستم انتقال قدرت مربوط می‌شود. ارتقا سیستم کلاچ که تعویض دنده‌ها را انجام می‌دهد در افزایش سرعت و شتاب خودرو موثر خواهد بود، چرا که عمل تعویض دنده‌ها در اکثر گیربکس‌ها توسط کلاچ انجام می‌شود.

هر چقدر کلاچ سریع‌تر دنده‌ها را تعویض کند، بازه سرعت‌ اتومبیل شما افزایش خواهد یافت. استفاده از کلاچ‌های چند صفحه‌ای راهکاری علمی برای ارتقا سیستم کلاچ خودرو است که در خودروهای مسابقه‌ای کاربرد دارد. با این حال استفاده از سیستم کلاچ چند صفحه‌ای موجب می‌شود استفاده معمول از خودرو در خیابان‌ها دشوارتر از حالت عادی باشد.

شتاب خودرو

راهکار پنجم، بهبود توزیع وزن خودرو

نصب دیفرانسیل محرک در محور عقب یا جلوی یک خودرو، به معنای افزایش وزن در آن قسمت و افزایش فشار بر لاستیک‌ها موقع شتاب‌گیری است. بنابراین طبیعی به نظر می‌رسد که اکثر وزن در خودروهای دیفرانسیل جلو در قسمت جلویی خودرو نهفته باشد و همین مساله به صورت عکس در مورد خودروهای دیفرانسیل عقب نیز صدق می‌کند.

بهبود نسبت توزیع وزن در خودروهای دیفرانسیل جلو یا دیفرانسیل عقب و نزدیک کردن آن به نسبت 50-50 کار آسانی نیست. با این حال علاقمندان سرسخت دنیای خودرو می‌توانند از طریق مشورت با متخصصان و جابجایی برخی قطعات ظاهری خودرو، نسبت توزیع وزن اتومبیل خود را تا حد امکان بهبود بخشند.

 

راهکار ششم، ارتقا سیستم تعلیق

ممکن است در ابتدا تصور شود که ارتقا سیستم تعلیق تنها برای بهبود عملکرد خودرو در پیچ‌ها کاربرد دارد اما یک سیستم تعلیق قدرتمند شتاب‌گیری خودرو هنگام پرتاب اولیه و شروع به حرکت را تا حد زیادی بهبود می‌بخشد.

کاهش ارتفاع و استفاده از فنرها و کمک فنرهای اسپرت راهکار مرسومی برای بهبود سیستم تعلیق است که علاوه بر بهبود شتاب خودرو، موجب افزایش کیفیت سواری نیز خواهد شد. البته برای انجام این کار به هزینه گزاف و تخصص قابل توجهی نیاز دارید که لزوم مشورت با متخصصان سیستم تعلیق را دوچندان می‌کند.

شتاب خودرو

راهکار هفتم، کاهش وزن خودرو

نسبت قدرت به وزن کلید شتاب هر خودرو است. هر چه وزن اتومبیل کمتر باشد، موتور به تلاش کمتری برای به حرکت درآوردن آن نیاز خواهد داشت و به همین دلیل است که موتورسیکلت‌های اسپرت با وجود قدرت کمتر نسبت به اتومبیل‌ها، از شتاب بیشتری نسبت به آن‌ها برخوردار هستند.

برای دستیابی به شتاب بهتر بایستی اتومبیل خود را تا جای ممکن سبک کنید اما این کار باید به روشی عاقلانه و منطقی انجام شود. حذف صندلی‌های عقب و موکت کف خودرو یکی از راهکارهای مرسوم است. این قطعات وزن اندکی دارند و حذف آن‌ها تاثیر اندکی در شتاب خودرو خواهد داشت. در سوی مقابل صندلی‌های استاندارد جلو بسیار سنگین‌تر هستند و تعویض آن‌ها با نمونه‌های اسپرت و سبک می‌تواند بخش بزرگی از وزن خودرو را کاهش دهد.

 

راهکار هشتم، تعویض دنده سریع‌تر

یک تعویض دنده دستی معمولی چیزی در حدود 0.5-0.8 ثانیه طول می کشد، که زمانی که در مورد آن فکر می کنید بسیار طولانی به نظر می‌رسد. بسیاری از خودروها هنگام شتاب‌گیری در مسیر یک جهارم مایل یا 400 متر به سه تعویض دنده نیاز دارند، بنابراین زمانی در حدود 1.5 ثانیه بر اثر تعویض دنده از بین می‌رود.

تعویض جعبه دنده معمولی خودرو با جعبه دنده‌های دوقلو که از دو کلاچ برای دنده‌های زوج و فرد استفاده می‌کنند، راهکار عملی برای کاهش سرعت تعویض دنده است. طی سالیان اخیر نیز قطعات تقویتی برای سیستم گیربکس خودرو ارائه شده‌اند که سرعت تعویض دنده را به نصف کاهش می‌دهند.

 

کلام آخر، هزینه بیشتر برای شتاب بیشتر!

برخی از راهکارهایی که در متن به آن‌ها اشاره کردیم، فرآیندهایی کم‌هزینه برای افزایش شتاب خودرو هستند در حالی که سایر راهکارها به صرف هزینه قابل توجهی نیاز خواهند داشت. انتخاب بین انجام راهکارهای ارزان یا گران در نهایت توسط مالک خودرو صورت می‌گیرد اما در هر صورت فروشگاه اینترنتی آپشن‌کار با ارائه مجموعه‌ای از قطعات و لوازم کاربردی، یاری‌بخش شما در زمینه افزایش شتاب خودرو خواهد بود. با مراجعه به فروشگاه اینترنتی آپشن کار می‌توانید در کوتاه‌ترین زمان نسبت به خرید اقلام و قطعات مختلف انواع خودروهای داخلی اقدام کنید. فروشگاه آپشن کار همواره میزبان شما مشتریان عزیز است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *