مقالات

کلیدهای کنترل صدا خودرو

کلید کنترل صدا

غربیلک فرمان بخشی از خودرو است که راننده بیشترین تماس و ارتباط را با آن دارد و به همین دلیل از اهمیت بسزایی برخوردار است. طی دهه‌های گذشته خودروسازان نه تنها سعی داشته‌اند تا فرمان خودروها را زیباتر طراحی کنند بلکه مسئله ارگونومی و چند منظوره شدن فرمان خودرو را نیز در دستور کار خود قرار دادند. درواقع خودروسازان شاخص بازار به این نتیجه رسیدند که فرمان یک خودرو باید خوش‌دست، زیبا، کاربردی و چند کاره باشد. بر همین اساس در حال حاضر امکانات متعددی بر روی فرمان خودروهای مدرن و به‌روز بازار تعبیه شده است که یکی از مهم‌ترین آن‌ها، کلیدهای کنترل صدا بر روی فرمان است. از طریق این کلیدها راننده می‌تواند به راحتی و بدون اینکه نگاه خود را از روی جاده بردارد، برای کاهش یا افزایش صدای سیستم پخش خودرو اقدام کند. در ادامه این مقاله از سری مقالات فروشگاه اینترنتی «آپشن کار» به سراغ کلیدهای کنترل صدا رفته‌ایم و قصد داریم شما مخاطبین عزیز را با ویژگی‌های کلید کنترل صدا که بر روی فرمان خودرو قرار دارد، آشنا کنیم.

کلید کنترل صدا

 

 

سیر تکاملی کلیدهای کنترل صدا

در خودروهای قدیمی، فرمان تنها برای تغییر مسیر خودرو استفاده می‌شد، ولی در خودروهای امروزی این تنها یکی از کاربردهای فرمان است و خودروسازان سعی کرده‌اند تا قابلیت‌های دیگری مانند کنترل بخش‌های مختلف خودرو و حتی تعویض دنده را نیز به فرمان‌ها اضافه کنند؛ به زبانی ساده‌تر می‌توان گفت که طی سال‌های گذشته با پیشرفته شدن خودروها، قابلیت‌های فرمان‌ آن‌ها نیز بیشتر شده است.

در ابتدا اولین چیزی که به فرمان خودروها اضافه شد همین کنترلرهای سیستم صوتی بود که آن را در مرسدس بنزها و بی ام و‌های اواخر دهه ۹۰ نیز می‌توان مشاهده کرد. به مرور قابلیت‌های فرمان‌ خودروها بیشتر شد و به این شکل، غربیلک از وسیله‌ای برای تغییر مسیر، به اصلی‌ترین پنل کنترلی راننده تبدیل شد.

امروز در بازار خودروهای زیادی هستند که هم می‌توان سیستم صوتی و بخش‌های دیگر را از روی فرمان آن‌ها کنترل کرد و هم می‌توان دنده‌ها را با استفاده از شیفترهای پشت فرمان تعویض کرد. حتی در برخی اتومبیل‌ها کلید روشن و خاموش کردن موتور نیز به روی فرمان نقل مکان کرده است و به این ترتیب مهم‌ترین کنترلرها درست در مقابل راننده قرار گرفته‌اند.

دسته پخش

 

 

کلید کنترل صدا چیست؟

یکی از آپشن‌های بسیار متداولی که در خودروهای مدرن و حتی ایرانیزه بازار کشور ما مشاهده می‌شود، کلیدهای کنترلی روی فرمان است. این کلیدهای کاربردهای مختلفی دارند و بخش‌های مختلف خودرو را تحت شعاع خود قرار می‌دهند، اما در اکثر خودروها اولین کارکرد این کلیدها کنترل سیستم صوتی است.

البته شاید قابلیت کنترل سیستم صوتی از روی فرمان در نگاه اول ساده به نظر برسد، ولی نه تنها ارگونومی و راحتی راننده را افزایش می‌دهد بلکه در افزایش تمرکز راننده و در نتیجه ایمنی خودرو نیز تأثیر دارند چون راننده برای عوض کردن یک آهنگ یا کم و زیاد کردن صدا نیازی ندارد تا دست خود را از روی فرمان برداشته یا دید خود را به سمت کنسول مرکزی خودرو معطوف کند.

کلید روی فرمان

 

 

کلیدهای کنترل صدا روی چه خودروهایی نصب می‌شود؟

کلیدهای کنترل سیستم صوتی گاه به صورت یک اینترفیس در پشت فرمان خودرو قرار می‌گیرند که از جمله چنین خودروهایی می‌توان به پژو ۲۰۶ یا رنو ساندرو اشاره کرد و گاهی هم به طور مستقیم روی فرمان قرار می‌گیرند مانند دنا، کیا اپتیما یا ام وی ام 315.

با اینکه هنوز هم در بازار خودروهای زیادی وجود دارند که فاقد کلیدهای کنترلی روی فرمان هستند، اما این امکان وجود دارد که بعدا نسبت به نصب این آپشن روی خودروها اقدام کرد. کلیدهای کنترل سیستم صوتی روی فرمان قابلیت نصب روی بازه گسترده‌ای از خودروها، از محصولات چینی و داخلی گرفته تا محصولات روز اروپایی و شرقی را دارند. این آپشن یکی از بهترین گزینه‌ها برای رانندگانی است که با سیستم صوتی خودرو زیاد کار می‌کنند و به بهتر شدن ارگونومی و افزایش راحتی اتومبیل خود اهمیت می‌دهند.

بنابراین اگر اتومبیل شما به صورت استاندارد از دکمه‌های کنترل سیستم صوتی بر روی فرمان بهره نمی‌برد، هم اکنون می‌توانید با ورود به سایت آپشن‌کار، برای بررسی و خرید کلیدهای کنترل صدای اتومبیل خود اقدام کنید و از تجربه یک خرید امن لذت ببرید.

کلید کنترل صدا

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *