سیستم کروز کنترل و سیستم لیمیتر سرعت از جمله مفیدترین آپشن های خودروست که آرامش ذهنی لذت بخشی را در سفر برای راننده به ارمغان می آورد. با بهره گیری از کروز کنترل می توانید سرعت خودرو خود را بر روی سرعت مجاز مورد نیاز تنظیم نموده و کروز ، وظیفه ثابت نگه داشتن سرعت خودرو را در فرازو فرود های جاده ایی بعهده خواهد داشت.

معمولا راننده گان ، علاقه مند به حداکثر سرعت مجاز در بزرگراهای برون شهری هستند حال آنکه تغییرات سرعت ، احتمال جریمه شدن را بدلیل عدم رعایت سرعت مجاز به دنبال خواهد داشت. در این میان ، سیستم کروز کنترل با تثبیت سرعت مجاز خودرو ، خاطره و آرامشی دلپذیر را برای شما به ارمغان خواهد آورد و شما با آسودگی و اطمینان در طول سفر می توانید از این سیستم استفاده نمایید.

یکی دیگر از از مزایای کروز کنترل کاهش میزان مصرف سوخت می باشد تغییرات سرعت خودرو به دلیل خستگی راننده در حین رانندگی طولانی ، افزایش میزان مصرف سوخت را بدنبال خواهد داشت و سیستم کروز با ثابت نگه داشتن سرعت خودرو و جلوگیری از نوسانات سرعت ، سبب کاهش مصرف سوخت خودرو می گردد.

علاوه بر این در رانندگی های طولانی ، عضلات پای راننده بدلیل فشار ممتد پدال گاز در یک وضعیت باقی مانده و این مساله خستگی زیادی را برای عضلات راننده به دنبال خواهد داشت.با استفاده از کروز کنترل ، رانندگی راحتی در سفر تجربه خواهید نمود.

آشنایی با سیستم لیمیبر سرعت

یکی از مزایای دیگر سیستم کروز کنترل ، آپشن لیمیتر سرعت است. با این سیستم می توانید به دلخواه برای خودرو ، سقف سرعتی تعیین کرده و هر موقع که لازم شد آنرا فعال یا غیر فعال نمایید. این قابلیت بیشتر مناسب جاده های شلوغ و داخل شهر می باشد. در حالت لیمیتر پدال گاز ، کاملا در اختیار راننده بوده و با رسیدن به سرعت از پیش تعیین شده ، فشردن بیشترپدال گاز هیچ تاثیری نداشته و خودرو بیشتر از آن گاز نخواهد خورد. در حالت عملکرد لیمیتر نیز می توانید با استفاده از کلید های Acc و Des سرعت محدود شده را کم یا زیاد نمایید.

نحوه کار با سیستم کروز کنترل

برای روشن کردن سیستم کلید  ON /OFF را فشار دهید. توجه نمایید نمایید که روشن کردن سیستم باعث فعال شدن کروز کنترل نمی شود و تنها شرایط را برای فعال کردن سیستم کروز آماده می کند و نمایشگر کروز سبز می شود. هنگامی که در سرعت مطلوب در حال رانندگی هستید ، می توانید با فشار دادن و رها کردن (کلیک کردن) کلید SET سیستم را فعال کنید ، سپس پای خود را روی پدال گاز بردارید ، سرعت خودرو در همان سرعت ثابت می ماند. در این حالت نمایشگر کروز نارنجی می شود.

توجه شود که برای فعال شدن کروز کنترل ، سرعت خودرو حدودا باید بیش از ۴۰ کیلومتر بر ساعت باشد. در صورتی که قصد افزایش یا کاهش سرعت تنظیم شده خودرو را دارید از کلید + / ACC  یا – / Des  استفاده کنید. با فشار دادن و نگه داشتن کلید های یاد شده سرعت خودرو به طور

ییوسته افزایش می یابد و پس از رها کردن کلید ، در همان سرعت ثابت می ماند.چنانچه به علت گرفتن ترمز ، کلاچ یا استفاده از کلید کنسل ، سیستم غیر فعال شده باشد و قصد بازگشت به آخرین سرعت تنظیم شده را داشته باشید ، کلید     RES  را فشار دهید. در این صورت سیستم فعال شده وخودرو با سرعت تنظیم شده قبلی که در حافظه ذخیره شده است ، حرکت می کند.

نحوه کار با سیستم لیمیتر سرعت

برای فعال سازی لیمتیر سرعت می توانید پس از روشن نمودن سیستم ، کلید کنسل را برای چند ثانیه به صورت ممتد گرفته تا صدای دو بیپ را بشنوید. در این حالت سیستم وارد حالت عملکردی لیمیتر شده وشما می توانید سرعت خودرو را تا سرعت مورد نیاز جهت لیمیتر افزایش داده و در آن لحظه با استفاده از کلید ، لیمیتر را فعال نمایید.

مشابه با حالت کروز ، چراغ نمایشگر کروز در حالت لیمیتر سبز یا نارنجی به صورت چشمک زن خواهد بود. جهت خروج از حالت لیمیتر ، می توانید از کلید خاموش یا روشن ، کلید کنسل یا با فشار دادن دو بار ممتد پدال گاز استفاده نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *