ضدیخ فقط درجه انجماد آب در سیستم خنک کننده را پایین نمی آورد، بلکه دمای نقطه جوش را نیز بالا برده و به جلوگیری از خوردگی اجزای موتور کمک میکند. به بیان ساده تر، اتیلن گلیکول یا همان ضد یخ با افزایش ظرفیت گرمایی آب، از یخ زدگی یا جوش آوردن موتور در فصل سرد و گرم سال جلوگیری میکند.پس فقط منحصر به فصل سرما نیست.

ضدیخ مناسب

با توجه به این که ضدیخ در انواع متفاوتی وجود دارد و به منظور اینکه برای انتخاب آن دچار سردرگمی نشوید، قبل از انجام این کار به این سوال پاسخ دهید؛ آیا خودرو دارای قطعات قدیمی مانند رادیاتور برنجی یا مسی است ؟ اگر جواب مثبت است، از ضدیخ با پایه معدنی استفاده کنید. چون ضدیخ با پایه آلی برای قطعات آلومینیومی طراحی شده است، بازدارنده های خوردگی حفاظت کافی در برابر قطعات مسی یا برنجی را تامین نمی کنند.

رنگ ضدیخ

اگر ضدیخی بخرید که رنگش با آن چه از قبل داشته اید، متفاوت است، قبل از این که این دو را با هم ترکیب کنید، به بررسی مجدد آن بپردازید، اما باز هم تاکید می‌کنیم که به تطبیق رنگها به عنوان معیار قابل اطمینان توجه نکنید. در این مواقع بهتر است که ضد یخ کاملا خالی و دوباره پر شود.

ترکیب انواع ضدیخ

نباید ضدیخ با پایه آلی را با پایه معدنی ترکیب کرد. این کار معمولا سبب می شود تا مایع خنک کننده به دلیل واکنش شیمیایی به نوعی لجن تبدیل شود.

قدرت مایع خنک کننده

همه خودروهای سبک دست کم به ترکیب ۵۰/۵۰ از ضدیخ و آب برای محافظت از یخ زدن، جوش آوردن و خوردگی نیاز دارند. ترکیب ۵۰/۵۰ با ضدیخ اتیلن گلیکول حفاظت از یخ زدن تا ۳۷ درجه سانتیگراد زیر صفر و با ضد یخ پروپیلن گلیکول تا منهای ۳۴ درجه سانتی گراد را فراهم می آورد. توجه داشته باشید که مطابق جدول زیر، با شروع فصل گرما، نسبت ترکیب آب و ضد یخ در مایع خنک کننده باید به ترکیب ۵۰/۵۰ برسد.

 

فیلم اموزشی ریختن ضدیخ رو تو کانال اپاراتمون میتونید ببینید

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *