مقالات

روشن شدن چراغ ایربگ مگان

روشن شدن چراغ ایربگ مگان

روشن شدن چراغ چک ایربگ مگان دلایل مختلفی دارد که برای تشخیص دقیق ایراد، خودرو باید با دستگاه عیب‌یاب(دستگاه دیاگ) چک شود. از جمله ایرادهای رایج در این خودرو می‌توان به پاره شدن نوار ایربگ در داخل قطعه‌ای به نام کام فرمان اشاره کرد که معمولا بعد از تعمیرات جلوبندی اتفاق می افتد و باعث روشن شدن چراغ ایربگ می‌شود.

در هر خودرویی در بخش پشت فرمان ، کامپیوتر کوچک تری(کام خودرو) وجود دارد که به کامپیوتر اصلی خودرو(ECU) وصل هست و اطلاعات دسته های کنار فرمان(دسته راهنما ، دسته برف پاک کن و دسته کنترل صدا) و کلیدهای روی فرمان (مانند کروز کنترل) را جمع آوری کرده و به مغز خودرو یا ECU منتقل می‌کند و دستورات را دریافت و اجرا می کند. در حقیقت کام‌ها یک رابط بین بخش‌های سخت افزاری و نرم افزاری خودرو می‌باشند.

در خودروهای کیا و هیوندایی این قطعه به نام‌های فنر ساعتی، فنر چرخشی و یا clock spring (کلاک اسپرینگ) نامیده می‌شود و در صورت خرابی باید فنر ساعتی را عوض کرد ولی در خودروهای فرانسوی مانند رنو و پژو ،کام به همراه نوار بوق و ایربگ(فلت بوق و ایربگ) می باشد و در صورت خرابی می توان فقط نوار بوق و ایربگ را تعویض کرد.

گاهی اوقات بعد از تعمیر بخش‌های جانبی خودرو و یا در صورت استفاده نامناسب شاهد بروز خطاهایی در خودرو خود می‌باشیم. روشن شدن چراغ ایربگ مگان در صورتی بوجود می‌آید که یکی از نوارهای ایربگ(فلت بوق و ایربگ) خودرو پاره شود. برای تشخیص دقیق این مشکل باید خطای پیغام چک ایربگ مگان را با دستگاه دیاگ مورد بررسی قرار دهیم. این خطا ممکن است در هنگام تعمیرات جلوبندی خودرو اتفاق بیفتد.

گاهی اوقات نیز ممکن است که چراغ چک مگان روشن شود که علت روشن شدن چراغ چک مگان یادآوری سرویس‌های دوره‌ای ماشین می‌باشد، این سرویس‌ها شامل موارد زیر می‌باشد که اگر هر کدام از آنها انجام نشود خودرو پیغام خطا می‌دهد:

  1. تعویض روغن موتور
  2. تعویض تسمه تایم
  3. تعویض روغن گیربکس
  4. شستشوی انژکتور

گاهی اوقات علت روشن شدن چراغ چک مگان می‌تواند به دلیل خرابی قسمتی از فرمان خودرو باشد و برای علت یابی درست حتما باید توسط دستگاه دیاگ به بررسی این ایراد بپردازیم. بررسی ایرادات خودرو مگان را به کمک تعمیرکاران مجاز رنو انجام دهید تا از بوجود آمدن مشکلات بیشتر جلوگیری کنیدو برای تعویض آن نیاز به نیروی متخصص و فنی است و از تعویض این قطعه توسط تعمیرکاران غیر متخصص پرهیز کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *