مقالات

راهکار های کاهش مصرف سوخت

با گران شدن بنزین باید تمامی راهکارهای کاهش مصرف سوخت را بیاموزید. در این مقاله راهکارهای طلایی برای کاهش مصرف سوخت را اشاره می کنیم. توصیه می کنم حتما این مقاله را در سایت آپشن کار مطالعه بفرمایید.

راهکار های کاهش مصرف سوخت

در این قسمت میخواهیم به چند مورد از راهکار های کاهش مصرف سوخت اشاره کنیم و روش هایی که من اینجا خدمتتون توصیه میشه برای بالا بردن راندمان کارکرد موتور و نزدیک شدن مصرف سوخت ماشین به اندازه ای که شرکت سازنده خودرو اعلام کرده میباشد.

۱٫تعویض شمع های خودرو

در خودروهای انژکتوری شمع های خودرو باید هر ۲۰٫۰۰۰ بیست هزار کیلومتر تعویض بشوند که تقریبا معادل یک سال کارکرد استاندارد اروپا میباشد و اگر شمع های خودرو به موقع تعویض نشوند باعث احتراق ناقص سوخت و افزایش مصرف سوخت و فشار اوردن به کویل و وایر شمع ها میشود.

۲٫شستشوی انژکتورها

اکثر ما با خودروهای انژکتوری که از سال ۱۳۸۰ تقریبا در ایران رایج و عمومی شده است اشنایی داریم. در خودروهای انژکتوری به طور میانگین باید هر ۵۰٫۰۰۰ پنجاه هزار کیلومتر یک بار باید سوزن های انژکتور شستشو شوند و سپس تست پاشش سوخت از انها انجام شود و مجدد مونتاژ شود.

۳٫تنظیم باد لاستیک ها

تنظیم باد لاستیک ها باید به طور میانگین حداقل هر ماه یک بار انجام شود و اگر چنانچه هر ماه فراموش کردین اول هر فصل حتما تنظیم باد لاستیک ها رو چک کنید.

۴٫فیلتر هوا استاندارد

فیلتر هوا باید از نوع استاندارد و توصیه من به شما فیلتر هوا سرکان است. تعویض فیلتر هوا بستگی به شرایط اب و هوایی هر منطقه دارد و لی به طور میانگین هر ۵٫۰۰۰ پنج هزار کیلومتر یک بار باید تعویض شود

برچسب انرژی و یا مصرف سوخت در ۱۰۰ کیلومتر

مصرف سوخت و یا بنزین هر خودرو که در کتابچه راهنما و یا برچسب انرژی در هر خودرو نوشته شده است. مثلا شرکت پژو برای پژو ۲۰۶ اینگونه است که ۶٫۸L/100 یعنی با سرعت ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت و با دنده ۵ در جاده صاف و کفی که باد مخالف هو نباشد و تمام شرایط فوق در ان رعایت شده باشد, در هر ۱۰۰ کیلومتر مسافت ۶٫۸ لیتر سوخت مصرف میکند.

 

روش چک کردن مصرف سوخت

بهترین راه برای گرفتن مصرف سوخت این است که در هنگام سوختگیری باک رو کاملا پر کنید تا درب باک به طوری که پر شده کامل رو مشاهده کنید و کیلومتر تریپ TRIP ماشین رو صفر کنید و یا اگر امپر ماشین شما TRIP ندارد کیلومتر را یادداشت کنید و پس از طی مسافت ۲۰۰ کیلومتر دوباره باک رو پر کنید و با تقسیم کردن مقداری که سوختگیری کردین با مسافت طی (تقسیم بر ۱۰۰)شده مقدار دقیق مصرف سوخت خودرو شما به دست میاد.

مثال: الان باک رو پر میکنید و پس از طی ۳۰۰ کیلوتر مسافت دوباره باک رو پر میکنید و با ۱۷ لیتر سوختگیری مجدد باک شما پر شد با تقسیم ۱۷ لیتر به ۳ (۳ عدد ۱۰۰ کیلومتر) = ۵٫۶ لیتر در ۱۰۰ کیلومتر یعنی به طور دقیق خودرو شما ۵٫۶ لیتر در هر ۱۰۰ مصرف کرده است.

امیدوارم این مطلب واستون مفید باشه و توانسته باشم بخشی از سوالات شما رو در مورد کاهش مصرف سوخت و راهای کاهش اون جواب داده باشم.

با ارزوی موفقیت برای شما عزیزان.

نوشته : مهندس محسن کرابی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *