دوربین ۳۶۰ درجه خودرو چیست و چگونه کار می کند؟

دوربین 360 درجه

آنچه خواهید خواند

دوربین ۳۶۰ درجه خودرو چیست ؟ دوربین ۳۶۰ درجه یا Camera 360 از جمله جدیدترین تکنولوژی‌هایی است که در اتومبیل‌های مدرن و لوکس از آن استفاده می‌شود. درواقع می‌توان این‌گونه بیان کرد که استفاده از دوربین ۳۶۰ درجه در خودروهای امروزی، ادامه تحولاتی است که آغازگر آن ورود تکنولوژی دوربین به صنعت خودروسازی محسوب می‌شود. کمپانی‌های خودروسازی پس از تعبیه دوربین دنده عقب در محصولات خود و مشاهده مزایای متعدد آن، در راستای تلاش برای ارتقای سطح ایمنی و آپشن‌های محصولاتشان به بهره‌گیری از دوربین‌های مختلف ادامه دادند. در ابتدا برخی از خودروها به دوربین‌های جانبی مجهز شدند که از طریق تصاویر آن می‌توانستند دید بهتری نسبت به نواحی جانبی خودرو داشته باشند.

اما به مرور بر تعداد دوربین‌ها و سیستم‌های هوشمند خودروها افزوده شد و به‌ نوعی صنعت خودروسازی یک انقلاب بزرگ را تجربه کرد. در این بین افزایش تعداد دوربین‌ها یکی از ساده‌ترین و موثرترین راه‌ها برای رسیدن به رفاه و امنیت بیشتر بود، لذا طولی نکشید که تعداد دوربین‌های استفاده شده در اتومبیل‌ها، رو به فزونی گذاشت. به این ترتیب راننده می‌توانست در صورت نیاز، به تصاویر دوربین‌ها از نماهای مختلف دسترسی پیدا کرده و رانندگی امن‌تری را تجربه کند.

در این بین تکنولوژی دوربین ۳۶۰ درجه ، تجربه‌ای فراتر از مشاهده چند تصویر از اطراف خودرو را در اختیار راننده قرار می‌دهد و به‌نوعی در حال حاضر پیشرفته‌ترین تکنولوژی دوربینی است که در خودروهای به‌روز و لوکس مشاهده می‌شود. در این مقاله از سری مقالات سایت آپشن کار، قصد داریم به معرفی دوربین ۳۶۰ درجه اتومبیل بپردازیم و مزایای آن را برای شما مخاطبین عزیز توضیح دهیم؛ بنابراین اگر به تکنولوژی‌های نوین صنعت خودروسازی علاقمند هستید، تا پایان این مطلب با ما همراه باشید تا همه چیز درباره دوربین ۳۶۰ درجه خودرو را برایتان شرح دهیم.

دوربین ۳۶۰ درجه خودرو چیست

تعداد و محل قرارگیری دوربین ۳۶۰ درجه خودرو

دوربین ۳۶۰ درجه را می‌توان یکی از کاربردی‌ترین آپشن‌های ایمنی در خودروهای پیشرفته امروز دانست. در اغلب خودروهای مجهز به آپشن Camera 360، این سیستم از چهار دوربین مجزا تشکیل شده است تا دید مناسبی از اطراف خودرو را در اختیار راننده قرار دهد. معمولا یکی از این دوربین‌ها روی سپر جلو، دوربین دیگر روی سپر عقب و دو دوربین هم بر روی آینه‌های جانبی خودرو تعبیه می‌شوند، اما تعداد و محل قرارگیری دوربین‌ها در خودروهای مجهز به دوربین ۳۶۰ درجه متفاوت است، برای مثال در برخی خودروها تعداد دوربین‌های اطراف خودرو به ۶ عدد هم می‌رسد. هر کدام از دوربین‌ها یک تصویر زنده را به منظور پردازش به ECU خودرو ارسال می‌کند؛ تلفیق تصاویر دریافتی از این دوربین‌ها، یک دید ۳۶۰ درجه از فضای اطراف خودرو را تشکیل می‌دهند که روی صفحه نمایش داخل کابین خودرو در اختیار راننده قرار می‌گیرد. به این ترتیب راننده می‌تواند دید کاملی از تمامی جوانب و نقاط کور اتومبیل خود به دست آورد و در نتیجه به‌راحتی می‌تواند در فضاهای محدود خودرو را پارک کرده و از پارک خارج کند یا اینکه می‌تواند با اطمینان بیشتری از مکان‌های تنگ عبور کند.

تصویر دوربین ۳۶۰ درجه خودرو

تصویر دوربین ۳۶۰ درجه خودرو

ارائه دید مناسب به راننده هنگام استفاده از دنده عقب، یکی از کاربردهای دوربین ۳۶۰ درجه خودرو است. دوربین ۳۶۰ درجه خودرو با در اختیار گذاشتن تصویر واضحی از تمامی زوایای اتومبیل، سهولت رانندگی در حالت دنده عقب را هم به میزان قابل توجهی افزایش می‌دهد و نگرانی راننده از برخورد به موانع احتمالی را از بین می‌برد. فعال سازی تصویر دوربین پشت به صورت اتوماتیک انجام می‌گیرد، به این معنی که با قرار دادن خودرو در حالت دنده عقب، تصویر دوربین تعبیه شده در بخش پشتی خودرو بر روی صفحه نمایش پدیدار می‌شود.

یکی از ویژگی‌های جالب و البته کاربردی دوربین ۳۶۰ درجه خودرو، نمایش تصویر به دو شکل مختلف و به صورت همزمان است. برای این منظور پس از فعال شدن سیستم دوربین ۳۶۰، صفحه نمایش به دو قسمت تقسیم می‌شود. در یکی از این بخش‌ها راننده به نمای ۳۶۰ درجه اطراف اتومبیل دسترسی دارد؛ این همان تصویری است که از ادغام تصاویر تمام دوربین‌های مختلف حاصل شده است و مدل گرافیکی خودرو در مرکز آن دیده می‌شود. نیمه دوم صفحه نمایش نیز به پخش تصویر دریافتی یکی از دوربین‌ها اختصاص دارد؛ راننده به راحتی می‌تواند دوربین مورد نظر خود را انتخاب کرده و حتی در صورت لزوم آن را به صورت تمام صفحه مشاهده کند.

در برخی خودروهای مجهز به دوربین ۳۶۰ درجه، یک کادر روی تصویر جلو یا عقب نیز به نمایش درمی‌آید که به آن خطوط پارک داینامیک گفته می‌شود. این خطوط با چرخاندن فرمان تغییر موقعیت می‌دهند و جهت دقیق حرکت خودرو در مسیر رو به عقب را مشخص می‌کنند تا به این ترتیب راننده درک دقیقی از وضعیت خودرو داشته باشد، به این ترتیب پارک کردن خودرو به‌راحتی انجام می‌گیرد.

مزایای دوربین ۳۶۰ درجه خودرو

مزایای دوربین ۳۶۰ درجه خودرو

به واسطه مزایای متعدد دوربین ۳۶۰ درجه، پشت فرمان خودروهایی که از این آپشن برخوردار هستند، می‌توانید رانندگی متفاوتی را تجربه کنید. برای آشنایی هرچه بیشتر شما مخاطبین گرامی فروشگاه اینترنتی آپشن کار با مزایای دوربین ۳۶۰ در ادامه به برخی از آن‌ها اشاره کرده‌ایم:

  1. با استفاده از دوربین ۳۶۰ درجه، پارک کردن و خروج از پارک بسیار ساده‌تر انجام می‌شود، چرا که راننده به طور زنده موقعیت خودرو را زیر نظر خواهد داشت.
  2. دوربین ۳۶۰ درجه احتمال برخورد خودرو به موانع یا خودروهای دیگر را به شدت کاهش می‌دهد.
  3. وجود دوربین ۳۶۰ درجه تردد در مسیرها و کوچه‌های باریک را آسان‌تر می‌کند، با استفاده از این سیستم راننده می‌تواند خودرو خود را به راحتی از درب پارکینگ‌هایی که تنها کمی بزرگتر از عرض خودرو هستند عبور دهد، بدون اینکه از بابت برخورد بدنه به طرفین درب یا دیواره‌های پارکینگ نگرانی وجود داشته باشد.
  4. تصاویر دریافتی از دوربین‌های خودرو در صورت وقوع تصادف می‌تواند کمک شایانی به بازبینی حادثه انجام دهد.
  5. در بسیاری از مدل‌های دوربین ۳۶۰ درجه خودرو، اطلاعات مربوط به موقعیت مکانی و سرعت خودرو به تصاویر ضمیمه می‌شود. این اطلاعات در بررسی حوادث احتمالی بسیار راهگشا خواهند بود.
  6. در برخی مدل‌ها در صورت به سرقت رفتن خودرو، سیستم دوربین ۳۶۰ درجه اطلاعاتی از موقعیت خودرو را برای صاحب آن ارسال می‌کنند و به این ترتیب در فرآیند یافتن خودرو مسروقه نیز مفید واقع می‌شوند.

تعداد و محل قرارگیری دوربین ۳۶۰ درجه خودرو

دوربین ۳۶۰ درجه بر روی چه خودروهایی نصب می‌شود؟

همانطور که پیش‌تر نیز به این موضوع اشاره کردیم، بسیاری از خودروهای مدرن به صورت استاندارد و فابریک به دوربین ۳۶۰ درجه مجهز می‌شوند، به طور مثال در بازار کشور ما خودروهایی همچون هایما اس 7 توربو، چری تیگو 7، کیا اپتیما JF، هیوندای سانتافه نیوفیس، مرسدس بنز E250 و بی ام و 528 از این سیستم برخوردار هستند.

در این میان بسیاری از خودروهای به‌روز بازار کشور نیز فاقد سیستم Camera 360 هستند؛ اما جای هیچ نگرانی وجود ندارد زیرا برخلاف آنچه که تصور می‌شود امکان نصب دوربین ۳۶۰ درجه برای اغلب خودروهای حاضر در بازار داخلی وجود دارد. از همین‌رو در سایت آپشن کار مجموعه کاملی از دوربین ۳۶۰ برای اتومبیل‌های مختلف ارائه شده است و شما می‌توانید با تهیه آن‌ها و تجهیز اتومبیل خود به این سیستم پیشرفته، از مزایای متعدد آن بهرمند شوید. این دوربین‌ها با ویژگی‌های مختلف و کیفیت تصویر متفاوتی در فروشگاه اینترنتی آپشن کار ارائه می‌شوند که بر همین اساس از بازه قیمتی نسبتا گسترده‌ای نیز برخوردار هستند.

دوربین ۳۶۰ درجه بر روی چه خودروهایی نصب می‌شود؟

محصولات پر طرفدار
0 0 رای ها
امتیاز
اشتراک در
اطلاع از

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها