آینه الکتروکرومیک چیست

آینه الکتروکرومیک

آنچه خواهید خواند

بدون شک آینه‌ها یکی از مهم‌ترین ابزارهای مرتبط با ایمنی خودرو هستند، چرا که امکان مشاهده محیط اطراف و نمای پشت سر را برای راننده فراهم می‌کنند. توجه به آینه‌ها تقریبا در تمام مراحل رانندگی اهمیت فراوانی دارد و نادیده گرفتن آن‌ها می‌تواند باعث بروز سانحه شود. از همین‌رو از گذشته تا به امروز خودروسازان سعی دارند آینه‌ها را به گونه‌ای خلاقانه‌تر و کاربردی‌تر طراخی و تولید کنند. ممکن است فکر کنید پیشرفت آینه‌های اتومبیل صرفاً به تنظیم الکتریکی یا بهره‌مندی از گرمکن در آن‌ها محدود می‌شود، اما درواقع چنین نیست. آینه الکتروکرومیک یا آینه هوشمند یکی از جدیدترین امکانات خودروهای امروزی محسوب می‌شود که استفاده از آن در اتومبیل‌ها در حال افزایش است. آینه الکتروکرومیک مزیت بزرگی نسبت به آینه‌های معمولی دارد و آمده است تا یکی از مهم‌ترین مشکلات رانندگان را برطرف سازد. اگر به فناوری‌های جدید حوزه خودرو علاقه‌مند هستید یا دوست دارید در مورد آینه الکتروکرومیک بیشتر بدانید، در ادامه با ما همراه باشید. در این مقاله از سایت آپشن کار قصد داریم به معرفی آینه الکتروکرومیک، مزایا و نحوه کار آن بپردازیم.

آینه وسط ماشین الکتروکرومیک

آینه فتوکرومیک چیست ؟

همان‌طور که گفتیم آینه‌ها اهمیت قابل توجهی در رانندگی دارند، اما این اهمیت در شب و هوای تاریک به مراتب بیشتر می‌شود. یکی از مشکلاتی که رانندگان به هنگام رانندگی در شب با آن مواجه می‌شوند، بازتاب نور چراغ‌های خودرو عقبی در آینه‌ها است.

این مسئله به خصوص هنگام رانندگی در جاده‌های تاریک یا کم‌نور آزاردهنده و گاه حتی خطرناک می‌شود. آینه‌های الکتروکرومیک برای حل این مشکل طراحی شده‌اند و می‌توانند اثر بازتاب نور چراغ‌های خودرو عقبی را تا حد چشمگیری کاهش دهند. در ادامه با نحوه کار آینه الکتروکرومیک و مزایای آن آشنا خواهید شد.

آینه وسط الکتروکرومیک

آینه الکتروکرومیک چگونه کار می‌کند؟

اساس کار آینه الکتروکرومیک را می‌توان به طور خلاصه در نام آن مشاهده کرد. به طور کلی آینه الکتروکرومیک یا فتوکرومیک نوعی از آینه است که رنگ آن با دریافت الکتریسیته تغییر می‌کند. این ویژگی برای اجتناب از بازتاب نور خودروی عقب به خصوص در حالت نور بالا به کار می‌رود؛ درواقع آینه‌های مجهز به قابلیت الکتروکرومیک با حذف پرتو‌های نوری مزاحم، تصویر بهتری را در اختیار راننده می‌گذارد. حال سوال اینجاست که آینه الکتروکرومیک دقیقا چطور کار می‌کند؟

آینه‌های الکتروکرومیک از چهار بخش اصلی تشکیل شده‌اند. این چهار قسمت شامل دو سنسور سنجش نور، یک پردازنده و یک لایه ژل الکتروکرومیک در پشت صفحه آینه می‌شود. در ادامه هرکدام از این بخش‌ها را به‌طور جداگانه توضیح خواهیم داد:

آینه عقب الکتروکرومیک شامل چه بخش‌هایی است؟

  •  سنسور سنجش نور محیطی

از میان دو سنسور نور موجود در آینه‌های الکتروکرومیک، یکی از آن‌ها به منظور سنجش نور محیطی بر پشت قاب آینه و رو به جلوی خودرو قرار گرفته است. این سنسور وظیفه دارد با ارزیابی میزان نور، تاریک یا روشن بودن محیط اطراف را تشخیص دهد. از آنجایی که مشکل انعکاس نور چراغ‌ها در روز وجود ندارد، آینه الکتروکرومیک باید فقط در طول شب خود را با نور بازتابی تطبیق دهد و این همان شرایطی است که سنسور ذکر شده آن را تشخیص می‌دهد.

  • سنسور تشخیص نور تابیده شده به آینه

سنسور دوم در طرف دیگر قاب آینه، یعنی کنار سطح آینه و رو به پشت خودرو قرار دارد. این حسگر حساس به نور نقش بسیار مهمی در عملکرد آینه  هوشمند بر عهده دارد، زیرا می‌تواند تابش شدید نور به آینه را تشخیص داده و آن را به پردازنده آینه اطلاع دهد.

 

شاید به کارتان بیاید

آپشن کار ارائه دهنده انواع مالتی مدیا برای خودروهای ایرانی است. مانیتور کوییک در ۱۰ مدل مختلف با مشخصات و قیمت‌های متنوع در آپشن کار موجود است. با کلیک روی لینک سفید رنگ از تنوع این محصول بازدید کنید.

مانیتور کوییک t800

 

  • پردازنده آینه الکتروکرومیک

همان‌طور که گفتیم، در داخل آینه الکتروکرومیک یک پردازنده نیز قرار گرفته است. این پردازنده پس از دریافت اطلاعات از سنسورهای نور محیطی و سنجش تابش نور که به ترتیب در پشت و جلوی آینه قرار دارند، آن‌ها را پردازش می‌کند. این پردازنده در شرایطی که سنسور نور محیط (سنسور اول) تاریک بودن هوا و سنسور دیگر (سنسور دوم) تابش شدید نور را گزارش کرده باشند، یک جریان الکتریکی را به لایه ژل ارسال می‌کند.

  • ژل الکتروکرومیک

در پشت صفحه آینه، یک لایه ژل الکتروکرومیک به کار رفته است که با دریافت جریان الکتریکی تیره می‌شود. حتما می‌دانید که اشیاء تیره نسبت به اجسام روشن، نور بیشتری را جذب می‌کنند. ژل الکتروکرومیک نیز برای بهره‌گیری از همین اصل ساده فیزیکی در آینه الکتروکرومیک مورد استفاده قرار می‌گیرد. با تیره شدن ژل، صفحه آینه نیز تیره می‌شود، لذا نور کمتری را به چشم راننده بازتاب می‌دهد.

آینه وسط الکتروکرومیک

مزایای آینه وسط ماشین الکتروکرومیک

آینه هوشمند الکتروکرومیک یک وظیفه ساده را انجام می‌دهد، اما تأثیر چشمگیری روی تجربه رانندگی در شب می‌گذارد. ازآنجایی‌که بازتاب شدید نور در آینه می‌تواند علاوه‌بر پرت کردن حواس راننده، موجب خستگی چشم و کاهش کیفیت رانندگی شود، آینه الکتروکرومیک انتخاب مناسبی برای رانندگی بهتر محسوب می‌شود.

خرید آینه الکتروکرومیک برای رانندگان مسن نیز بسیار مفید خواهد بود، زیرا افراد مسن به دلیل مشکلات بیشتر در بینایی، نیاز بیشتری به بهره‌مندی از تصویر مناسب در آینه اتومبیل دارند.

مزایای آینه الکتروکرومیک

انواع آینه هوشمند یا الکتروکرومیک

آینه‌های الکتروکرومیک که برخی آن را با نام آینه فتوکرومیک یا آینه هوشمند می‌شناسند، در انواع مختلفی در فروشگاه اینترنتی آپشن کار موجود هستند. آینه جلو الکتروکرومیک رایج‌ترین مدل آینه الکتروکرومیک است که بر روی شیشه جلو نصب می‌شود؛ به این ترتیب آینه مرکزی هوشمندسازی شده و می‌تواند خود را با شدت تابش نور از عقب هماهنگ کند. البته نمونه‌هایی از آینه الکتروکرومیک نیز به منظور جایگزینی آینه‌های بغل تولید می‌شوند که می‌توانید آن‌ها را نیز به راحتی از سایت آپشن کار تهیه کنید.

آینه‌های الکتروکرومیک از نظر کیفیت و کارایی نیز متفاوت هستند. برخی از این آینه‌ها دو حالت روشن و تیره دارند اما مدل‌های پیشرفته‌تر از چند سطح تیرگی مختلف برخوردار هستند، لذا می‌توانند با تشخیص شدت نور تابیده شده از عقب، میزان تیرگی را متناسب با آن تنظیم کنند. اغلب آینه‌های الکتروکرومیک به یک دکمه روشن و خاموش نیز مجهز هستند و راننده در صورت تمایل می‌تواند عملیات تیره و روشن شدن آن را غیرفعال کند. در این حالت آینه هوشمند خودرو مانند یک آینه معمولی عمل کرده و با تغییر نور ورودی، تغییر رنگ نمی‌دهد.

آینه وسط ماشین الکتروکرومیک

آینه الکتروکرومیک بر روی چه خودروهایی نصب می‌شود؟

آینه الکتروکرومیک یک ابزار جدید و مفید است که می‌تواند به سهولت رانندگی در شب کمک شایانی کند. خرید آینه الکتروکرومیک شما را از شر بازتاب شدید نور خودروهای عقب خلاص می‌کند و باعث تمرکز بیشتر بر رانندگی می‌شود. تهیه آینه هوشمند برای رانندگان مسن و افرادی که دچار ضعف‌های بینایی هستند نیز مناسب خواهد بود.

با وجود این که خودروسازان مطرح در تجهیز اتومبیل‌های مدرن خود از آینه الکتروکرومیک استفاده می‌کنند، اما استفاده از آینه هوشمند فقط به این خودروها محدود نمی‌شوند. در واقع امکان نصب آینه الکتروکرومیک برای تمام خودروها امکان‌پذیر است و می‌تواند تجربه رانندگی شما را بهبود ببخشد.

در بازار کشور ما خودروهایی همچون رنو تلیسمان، هیوندای سانتافه، کیا اپتیما و… به طور استاندارد از آینه هوشمند برخوردار هستند، اما در صورتی که خودرو شما از چنین قابلیتی بهره نمی‌برد جای هیچ نگرانی نیست، زیرا می‌توانید از طریق سایت آپشن کار مدل‌های مختلفی از آینه‌های الکتروکرومیک را مشاهده کرده و با توجه به انتظارات و همچنین میزان بودجه خود برای خرید اقدام کنید.

برای درک بهتر از آینه الکتروکرومیک به آدرس آپارات رفته و کلیپ را در کانال آپارات آپشن کار تماشا کنید.

https://www.aparat.com/optioncar.ir

مقالات مرتبط: رادار نقطه کور چیست؟

سنسور باران چیست؟

محصولات پر طرفدار
0 0 رای ها
امتیاز
اشتراک در
اطلاع از

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها